МРРБ и МОСВ не спира да работи по проблема, който тази година е много остър с безводието и климатичните промени. Това заяви служебният министър на регионалното развитие и благоустройството инж. Виолета Коритарова, предаде БГНЕС.
Още: Специалист: Рискът от предозиране при вейповете е висок
Още: Прогноза за времето - 3 януари 2025 г. (петък)
По-рано днес Коритарова и служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров проведоха среща с кметовете на Плевен, Шумен, Търговище, на която са обсъдени краткосрочни, средносрочни и дългосрочни мерки.
Срещата идва часове след като удължиха водния режим в Ловеч.ОЩЕ: Удължават водния режим в Ловеч
Междувременно по-рано този месец стана ясно, че язовирите "Тича", "Камчия", "Ясна поляна", "Ястребино", "Асеновец", "Георги Трайков", "Домлян", "Пясъчник", "Тополница", "Копринка" и "Жребчево" са с ниски нива в сравнение с предходни години в началото на есента.
Още: Най-важните новини за деня: 2 декември 2025 г.
Още: Силна геомагнитна буря причини сияния у нас
Пет от въпросните язовири се ползват и за доставка на питейна вода - "Тича", "Камчия", "Ясна поляна", "Ястребино" и "Асеновец". А в рамките на няколко министерства има междуведомствена група, която работи, за да очертае краткосрочни и дългосрочни проблеми със снабдяването с питейна вода и напояването. ОЩЕ: 11 язовира са с ниски нива към началото на есента
Ключов е язовир "Черни Осъм"
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: КЗП се самосезира за вейпа, пушен от починалото 14-годишно момче
Още: Предложение: Регистрираме се на служебен адрес, ако нямаме имот или не живеем под наем
Коритарова открои като ключово изграждането на язовир "Черни Осъм", за да може две области да бъдат с нормално водоподаване.
Припомняме, че в края на август министър Коритарова обяви, че правителството размразява проекта за язовира, за да се реши 30-годишният режим на водата в Плевен и Ловеч.
През 60-те години на миналия век е разглеждана необходимостта от изграждане на язовир на рeка Черни Осъм, като първоначалната идея предвижда изпълнение на бетонна язовирна стена с височина от 100 метра. Строителството на язовир ,,Черни Осъм“ започва през 1986 г., а през 1990 г. е спряно поради изразено недоволство от местното население, опасения за негативно влияние на проекта върху околната среда и неизвършени отчуждителни процедури. ОЩЕ: Правителството размразява проекта за язовир "Черни осъм"
Още: Специализиран екип от армията унищожи мина край София (СНИМКА)
Още: Времето утре - 3 януари 2025 г.