"Пращаме на прокурор писмо от професор Божидар Димитров от 18 т. м., в което той сигнализира за системни корупционни практики в Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН)".
Това е заявила пред в. "Труд" Радка Петрова, говорител на Министерство на културата.
Повод за реакцията е писмо на Божидар Димитров до медиите, в което той говори за "чудовищна корупция" в НИНКН, но явно до момента не е сезирал МВР или прокуратурата.
Ето какво пише професор Димитров в отвореното си писмо:
"Положителното мнение за проект за ремонт или реставрация в този институт се получава само срещу подкуп. Има разработена тарифа: за ремонт на стара къща - 5000 евро, за яхт пристанище в старинен морски град - 200 000 евро. Има и други начини - член на института става консултант по проекта срещу хонорар 30-50 000 лв. Или проектът се възлага на приятел на сътрудник на института. Пиша го не за първи път, но странно все още не съм даден под съд. Защо ли? Дали не се боят, че ще се явя в съда със 100-150 свидетели?"
На въпрос на "Труд" дали в МК не се чувстват засегнати от критиките на професора срещу институция на тяхно подчинение, г-жа Петрова обясни: "Министерството на културата не може да отнема свободата на словото на нито един български гражданин".
Писмото на Божидар Димитров е в отговор на критично писмо от новосъздадения (29 май) граждански "Форум културно наследство" спрямо ръководеното от професора частично възстановяване на Голямата базилика в Плиска. В него "Форум"-ът препоръчва такива дейности да стават под надзора на гореупоменатия НИНКН. Тази препоръка е подписана от проф. Богдан Богданов, проф. Велислав Минеков, доц. Георги Лозанов, проф. Нели Огнянова, Копринка Червенкова, Недялко Йорданов, Ивайло Дичев и разпратена до ресорните държавни институции.
Професор Димитров се обръща към тях с думите: "Господа и госпожи интелектуалци, не сте ли чували другото име на този институт - Митницата? Не сте ли чували, че този институт (НИНКН, бел. ред.) е разяден от чудовищна корупция?".
От МК уверили, че екипът на зам.-министър доц. Бони Петрунова вече работи по въпросите и критиките, отправени от "Форум културно наследство" и те ще получат експертен отговор на тях.