За 2018 г. това е битката срещу свръх привилегиите на банките в защита на гражданите като длъжници и ползващи кредитите на банките, както и Закона за частния фалит.
Още: За политиката и за душата: Най-доброто от "Студио Actualno" за 2024 г. (ВИДЕА)
Още: Кризата с тока продължава: 30-метрови дървета са повлекли електропроводи в Стара планина
Такъв приоритет за следващата година определи за своята администрация омбудсманът Мая Манолова.
„България е единствената европейска държава, в който няма Закон за гражданската несъстоятелност. Това е много нечестно и съсипва живота и съдбите на десетки хиляди българи. От друга страна не е добре за икономиката, за климата в България“, заяви тя.
„Ще се занимаваме и със всичко друго, за което институциите дадат повод на гражданите“, коментира Мая Манолова. „2017 година беше много кратка, мина бързо в състезание с проблемите. Колкото повече проблеми решавахме, толкова повече проблеми и жалби се появяваха“, посочи тя.
Още: Близо 3 милиона лева достигнаха даренията след благотворителния концерт за „Българската Коледа"
Още: Без ток: Боровец и други населени места в страната ще са без електричество заради обилния снеговалеж
„През 2018 година очаквайте от омбудсмана неочаквани каузи. При нас няма предварителен план, една малка част от нещата, с които се занимаваме са предварително планирани“, каза още омбудсманът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
"Към мен като омбудсман до обяд на 28 декември са се обърнали 34 727 души с жалби и сигнали в приемната, по телефона или през „Фейсбук“. Расте броят на хората, които търсят помощ и подкрепа от институцията на омбудсмана", допълни Манолова, цитирана от Фокус.
„Това, може би, е обяснимо заради начина, по който живеят българите днес. Предвид високомерието, а често и безсърдечието на институциите хората имат нужда от някой, който да ги подкрепи в труден момент. Това се опитваме да бъдем ние - екипът на омбудсмана“, заяви тя.
„Най-често хората се оплакват от монополните дружества, Топлофикациите, енергоснабдителните дружества, ВиК и мобилните оператори, доставчиците на интернет, банките и кредитните институции, за високи лихви и обявяване на кредити за изискуеми, за тормоз от частни съдебни изпълнители, от невъзможността човек да започне на чисто през процедура за личен фалит, която единствено в България не е законово уредена“, обясни Мая Манолова.
Още: Кой има имен ден днес, 26 декември 2024 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 25 декември 2024 г.
„Макар че аз и екипът ми непрекъснато засилваме работата, се оказва, че със засилването на оборотите, с които работим, се увеличават и жалбите. Понякога това ни се струва нелогично, но може би е израз на доверието на хората“, коментира тя.
„За нас доверието не е в рейтинга, който ще посочи някоя социологическа агенция, а в броя хора, които се обръщат за помощ към институцията и жалбите, които подават“, заяви Мая Манолова.
„Расте и броят на колективните жалби, когато става въпрос за проблем на населено място, за работници във фирма или за социална група. Тогава много хора се обединяват под една жалба и успяваме да решим проблема на всички тях“, каза още омбудсманът.