В четвъртък беше представена разработката на българската ваксина срещу COVID-19, както и PCR китове. Заедно с тях за пръв път бяха показани устройство за обеззаразяване на въздуха от вируси и бактерии, биокерамика по космическа технология и други разработки на БАН, съобщи пресцентърът на Академията.
Още: След скандалния чалга клип с бебета: Започва проверката в сливенската болница (ВИДЕО)
Още: Над 120 000 българи празнуват на Йордановден
Събитието "Наука за бизнес", организирано от Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия /ИАНМСП/ и БАН, се състоя изцяло онлайн. То беше излъчвано на живо и показа най-интересните за бизнеса научни разработки.
На форума за първи път публично бе представена и разработката на родната ваксина срещу COVID-19, дело на Института по микробиология към БАН. Проф. Пенка Петрова разказа повече за качествата на прототипа, сред които възможността да бъде съхранявана на по-висока температура от 4 градуса, притежавайки възможност да спомогне за имунния отговор на различни мутации на вируса, като наред с това би могла да бъде и впръсквана за разлика от настоящите, които се инжектират.
С близо 20 презентации бяха показани също специална технология, използвана и на Международната космическа станция за биокерамика за целите на ендопротезирането, разработена от Института за космически изследвания и технологии. Направена бе и демонстрация на робот, който дава възможност за транспортиране на стоки в предприятия и фабрики.
Още: Кой има имен ден днес, 6 януари 2025 г. Честито!
Още: Прогноза за времето - 6 януари 2025 г. (понеделник)
Учените от БАН представиха още проекти за оптимизация на индустриалните задачи, за 3D цифровизация, енергийна ефективност, водородни технологии, екология, електро- и топлопроизводство, за съхранение на енергия, медицина, вирусология, фармацевтична промишленост, лозарство, винарство и много други.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Бяха показани технологии с криоконсервация на жива материя на Института по физика на твърдото тяло, както и добри примери за сътрудничество между бизнеса и Академията, и продукти, реализирани в партньорство.