Трябва да се изчистят исторически спорните моменти между двете страни. Това заяви председателя на македонския парламент Талат Джафери.
Още: Сдружение "Ангели на пътя" се разграничиха от протеста на БОЕЦ
Още: "Сияна загина, корупцията оцеля": Плевенчани протестират заради лошите пътища
„Не бих заел страна за това кои теми са най-чувствителните. Това го оставям на историята и историците, за да определят от дистанцията на времето какви последици може да има една или друга тема, разглеждана от двете комисии, за да изчистят различията в историята ни. Да оставим комисиите да работят, за да могат резултатите от работата им да бъдат оценени от управляващите в България и Македония”, на мнение е Талат Джафери.
На парад в София за първи път в историята наред с българските, маршируваха и македонски войници.
„Това е добър пример за сътрудничеството във всички сфери между двете държави. В ситуация, в която две държави могат да обединят въоръжените си сили по такъв начин и да работят заедно, това е високо ниво на сътрудничество и доверие между страните и народите им”, заяви Джафери.
Още: В името на малката Сияна трябва да опазим всички деца - скандалите и важното в мрежата на 4 април
Още: Издирват собственика: Дете намери значима сума пари в метрото
„Верските и държавните дела са различно нещо. Двете държави са светски по закон. Добре е да се работи и на това ниво”, допълни той, коментирайки искането за каноничен статут на Македонската православна църква, която призна българската за църква-майка.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Viasat Explore представя: Зад решетките: Най-суровите затвори в света (ВИДЕО)
Още: Без БНТ2 и БНТ3: Емил Кошлуков моли да остане само БНТ1, за да спести пари
„Представителството на България е успех, защото вие поставихте Западните Балкани на преден план. Факт е, че Черна гора и Сърбия вече започнаха преговори за членство и отвориха час от главите по присъединяването. Последните стъпки спрямо Албания и Македония показват желание от страна на ЕС, за да се определи дата за започване на преговори. Финалните усилия ще бъдат концентрирани по време на срещата на 17 май в София”, коментира председателят на македонския парламент.
На въпрос НАТО или ЕС е по-близката перспектива за Македония, Джафери е на мнение, че това е НАТО, тъй като останалите условия, освен името на страната, вече са изпълнени.
„80% от гражданите са „за” членство в НАТО, пътят е този”, допълни той.
Още: Излизат от бърлогите: Паркът за мечки в Белица отваря на 14 април
Още: Ако изборите са днес: Делян Пеевски ще е доволен
На въпрос има ли геополитически натиск върху страната той заяви, че "не можем да изключим външно влияние, но във всеки случай директните преговори ще извадят на повърхността възможните опити за външна намеса, доколкото ги има".
Джафери коментира и факта, че Русия предупреди Македония за отрицателни последици, в случай че страната се присъедини към НАТО.
"Изявлението на Русия за възможните последици е по-скоро декларативно. Македония по никакъв начин не е застрашила интересите на Руската федерация", заяви той.
"Балканският гняв се лекува със зачитането на правата на всички, които живеят тук. Безспорно на Балканите има условия за връщане на миналото. Мисля, че всичкият барут изгоря през 90-те години с разпадането на Югославия и създаването на нови държави. Ние се придвижихме напред и няма да се върнем в онези времена", заключи още той.