Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Предложение: Строежът на огради по границата да е без обществени поръчки

14 април 2016, 07:14 часа • 2707 прочитания

Без конкурс - така ще се строят оттук насетне "защитните съоръжения" по границата. Това става ясно от проект за промени в Закона за обществените поръчки (ЗОП). Поправките са внесени от зам.-шефа на ГЕРБ Цветан Цветанов, съпредседателя на ПФ Валери Симеонов и лидера на БДЦ Красимира Ковачка.

Сходна разпоредба бе приета още в началото на 2015 година. Тогава премиерът Бойко Борисов поръча на Патриотичния фронт да предложи механизъм за заобикаляне на ЗОП. Веднага беше дописан чл. 4 от закона, позволяващ да не се провежда поръчка, когато става дума за националната сигурност. През февруари тази година управляващите гласуваха изцяло нов ЗОП, в който са пропуснали да включат същия текст. Това налага спешната поправка, пише в. "Сега".

Съгласно новото предложение няма да има обществени поръчки при договори за услуги, доставки или строителство на инженерни съоръжения от възпрепятстващ тип с цел опазване на държавната граница. "Това е единствената възможност за своевременно изграждане на съоръжението", аргументират се вносителите. Те изрично уточняват, че пряката цел на поправката е спешното довършване на оградата по границата ни с Турция.

Изключението от закона ще важи за по-голямата част от публичните възложители на обществени поръчки - президентството, парламента, правителството, областните управители, кметовете, шефовете на държавни агенции и комисии, ръководителите на държавни институции, създадени със закон или с правителствено постановление, и др., както и за някои публични предприятия.

Дотук оградата ни с Турция струва почти 100 млн. лева. Тя е с дължина 132,5 км, като трябваше да е готова до края на миналата година, но вместо това се чака да бъде завършена към края на август тази година. До този момент в Хасково са изградени 12 км и предстои да бъдат завършени още 23.6 км до средата на годината. В Бургас са изградени 26 км от защитното съоръжение, а други 40 км трябва да са готови до юли. Тук обаче няма да достигнат 10 млн. лв. и правителството отново ще трябва да дава пари. Най-добре е положението в Ямбол, където през 2014 г. военните вече вдигнаха 30 км ограда. Там са построени още 27 км и предстои да бъдат довършени нови 7 км.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес