Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Предложение: Куриерите да проверяват рискови колети и без съгласието на получателя

05 септември 2019, 07:30 часа • 5004 прочитания

При изпращане и получаване на пощенски пратки куриерските фирми вече ще проверяват задължително дали в тях има акцизни стоки. Ако такива се установят, а за тях не е платен дължимият акциз, пратките ще бъдат спирани, а нарушителите - наказвани с глоби от минимум 1000 лв. Това предвиждат промени в Закона за акцизите и данъчните складове, публикувани за обществено обсъждане от финансовото министерство наред с изменения и в други данъчни закони, пише в. "Сега".

Още: "Сурва" 2025: Предстои грандиозно откриване и нови събития в програмата (СНИМКИ)

Още: Ръстът на заплатите в армията е факт

Въведената от година практика изпращачите да декларират писмено пред куриерските служби, че акцизните стоки, които изпращат, са с платен акциз и имат бандерол, ако такъв е задължителен, не е постигнала очаквания ефект, признават от финансовото министерство. Декларацията бе въведена, за да освободи от отговорност куриерските фирми и тя да се поема единствено от изпращачите на стоки без платен акциз. Масово подателите обаче намирали начин да заобиколят декларирането на тези обстоятелства. Затова сега се предлага декларацията да отпадне, а куриерите да преглеждат всяка пратка, като тя ще бъде отваряна лично от подателя или получателя й.

Това е поредна мярка да се пресече нелегалната търговия с тютюневи изделия и особено на тютюн за пушене. В последните години широко се разпространи практиката стоката да се предлага в сайтове в интернет, а клиентите да поръчват по телефона, като доставката се извършва от куриерски фирми. На няколко пъти със законови промени бяха въведени ограничения за изпращане чрез пощенската мрежа на акцизни стоки. Сега се предлага пощенският оператор да може да изисква от подателите документи за произхода на изпращаните стоки. Освен това за предотвратяване и разкриване на нарушения Агенция "Митници" ще обменя информация с куриерските служби за рискови податели, получатели и пратки. Дава се правомощия на пощенските оператори след разпореждане от митническите органи да отварят рискова пощенска пратка и без съгласието на подателя.

В закона за акцизите се правят и промени, които да възпрепятстват прехвърлянето на собственост от страна на нарушители с цел избягване плащането на дължими акцизи и глоби. Митническите органи ще могат да налагат предварителни обезпечения, ако в хода на проверка са установили укриване на налози. В практиката са установени случаи, при които проверяваните лица, за да не платят дължими акцизи и глоби, прехвърлят своето имущество на други лица, се посочва в мотивите за законовата промяна.

Още: Сарафов при патриарха, докато ВСС прекратява процедурата за избора му

Още: Близо 10% ръст в продажбите след TÜV сертификацията на свежата витрина на Kaufland

За поредна година финансовото министерство прави промени във всички данъчни закони, като ги вкарва в преходните и заключителните разпоредби на един от тях - в случая Закона за корпоративното подоходно облагане. За догодина не са предвидени сериозни данъчни изменения. Повечето от предложените корекции са с цел прецизиране на разпоредби и административни улеснения за данъкоплатците, а в законите за корпоративното подоходно облагане и за ДДС се въвеждат и няколко евродирективи, които целят да се спре избягването на данъци при трансгранични сделки.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес