Празничната служба на Цветница от патриаршеската катедрала “Св. Александър Невски” ще бъде предавана пряко по телевизията във връзка с ограниченията и избягването на струване на множество хора на обществените места.
Още: "След като блокираха 26 линии": Столичният автотранспорт и общината преговарят за КТД
Още: Кой има имен ден днес, 23 декември 2024 г. Честито!
Както за празника тази неделя, така и за Великден църквите у нас остават отворени, но властите горещо препоръчват на вярващите да останат вкъщи. Само така ще се избегне бързо разпространение на заразата на COVID-19.
Синодът разясни как ще протекат Великденските служби
На 12 април, празничното Пасхално богослужение от патриаршеската катедрала в София по случай празника Вход Господен в Йерусалим започва в 9.30 часа. В 18.00 часа – Последование на Жениха в митрополитския храм „Света Неделя”.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Органите на полицията ще присъстват около храмовете и ще следят за реда и дистанцията между хората. Носенето на защитни маски от всички е задължително.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Преди празника пространствата около храмовете бяха дезинфекцирани.
От тази нощ в 00:00ч. е в сила нова заповед на министъра на здравеопазването, според която до 26.04.2020г. маската за лице става задължителна при излизане навън. Това е втори опит на павителството да въведе мярката.
Без върба и цветя на Цветница по църквите, няма да ходим до Божи гроб за благодатен огън
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Цветница е подвижен християнски, но и народен празник, който се празнува, както в православната, така и в католическата и протестантската църкви една седмица преди Великден, в неделята след Лазаровден. Нарича се още Връбница, Цветна неделя, Вая (Вайя), Куклинден или Палмова неделя(в западните църкви). Празникът се пада в шестата неделя на Великия пост.
На трапезата се разрешава риба.
Християнската църква празнува влизането на Иисус Христос в Йерусалим в дните преди еврейската Пасха.
* Христос пристига в града, яздейки магаре, а вярващите го посрещат, като разстилат пред него дрехите си и маслинови клонки: След като възкресил престоялия четири дни в гроба Лазар, брат на сестрите Марта и Мария, Иисус Христос тръгнал за Йерусалим. Когато наближил града с придружаващите го ученици и стигнали до Витфагия, той пратил двама от тях да отидат в селото и да му доведат вързаната в началото на селото ослица и с нея осле, а ако някой ги попита защо правят това, да кажат, че е потребно на Господ. Като разбрали, че ослицата е за Христос, никой не им попречил. Той я възседнал и така влязъл тържествено в Йерусалим. Вестта за възкресението на Лазар вече го изпреварила и хиляден народ тръгнал към Витания, за да го посрещне. Народът, виждайки в Иисус Христос Спасителя, възторжено размахвал палмови клонки и хвърлял цветя пред нозете му. Фарисеите пък наредили на Христос да забрани на народа да ликува, на което Той отвърнал: "Казвам ви, че ако тия млъкнат, камъните ще завикат". Шествието продължило и от височината на Еленското възвишение до храма. Христос изгонил оттам събралите се в двора му продавачи и купувачи на разни стоки и извършил множество изцеления на болни и недъгави хора.
Тази година, когато посрещаме празника в извънредно положение, службите ще са пред храмовете, а върбови клонки няма да се раздават и благославят.
Цветница е и празникът с най-много именници сред българите. Общо празнуващите са 367 093. От тях 282 749 са жените, а 84 344 са мъжете, предаде репортер на БГНЕС.
Според националната статистика за 2019 година Росица, Маргарита и Виолета са сред най-разпространените женски имена у нас. 28 998 българки носят името Росица, 25 426 се казват Виолета, а 25 104 се казват Маргарита.
Имен ден празнуват още: Ангел(ина), Биляна, Божура, Виолета, Върба, Върбан, Върбинка, Гергин(а), Гроздан(к)а, Далия, Дафина, Делия, Делян(а), Дилян(а), Димитър-другото име на Богородичката е Димитровче, Динка, Детелин(а), Елица - идва от Ела, Жасмина, Здравка, Здравко, Зюмбюл(ка), Ива, Иглика, Калин(а), Камелия, Карамфил(к)а, Китка, Латинка, Лили, Лила, Лилия, Лиляна, Лора, Лозан, Лозенка, Люлина, Маргарита, Магнолия, Малина, Нева, Неви, Невен(а),Незабравка, Петуния, Ралица, Роза, Росен, Росица, Смилян(а), Теменуга, Теменужка, Трендафил(ка), Фидан(к), Ангел(ина), Цвета, Цветан(а), Цветанка, Цветелин(а), Цветомир(а), Цветослав(а), Цвятко, Череша, Явор(а), Ягода, Ясен(а), Ясмина и много други имена.
Честит празник!