Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Правна комисия прие ремонтите на оградата да са без търгове

21 февруари 2018, 19:10 часа • 946 прочитания

Правната комисия в Народното събрание прие на първо четене промени в Закона за обществените поръчки, които позволяват ремонтите и поддръжката на оградата по границата с Турция да става без търг.

Вносители на предложението са председателят на комисията Данаил Кирилов от ГЕРБ и Християн Митев от "Обединени патриоти", като решението беше взето с 9 гласа "за", 7 "против" и 1 "въздържал се".

Припомняме, че с поправки от 2016 г. беше решено, че самото изграждане на оградното съоръжение по границата с Турция също ще става без търг. Според внесените сега промени задължителните процедури по Закона за обществените поръчки (ЗОП) няма да важат не само за дейностите по изграждането на оградата по българската граница, но и поддържането ѝ.

Изменението съдържа една поправка на член 13, ал. 1, т. 18 от Закона за обществените поръчки, където след думата изграждане се добавя и "поддръжка". Изграждането на оградата също мина с пряко договоряне и породи много съмнения как са избирани фирмите.

В мотивите на законопроекта е записано, че ремонтите, които се налагат поради повреда на оградата от нарушители, поради природни стихии или по други причини, трябва да бъдат извършвани максимално бързо, за да не се повишават рисковете за националната сигурност и да се противодейства адекватно на незаконната миграция.

Според вносителите държавните органи, на които е предоставено управлението на съответните участъци от "инженерното съоръжение от възпрепятстващ тип" по границата, а именно МВР и областните управители на Хасково, Ямбол и Бургас, ще имат най-много полза от законовите изменения.

Дебатът

По време на дебатите бяха поканени зам.-вътрешният министър Красимир Ципов и тримата областни управители - на Бургас, Ямбол и Хасково, които отговарят за "инженерното съоръжение от възпрепятстващ тип" - както управляващите наричат оградата.

Депутатите от БСП ги попитаха дали тази промяна няма да отвори врата към злоупотреби и се поинтересуваха дали целта на поддръжката, за която се иска облекчена процедура, не е да се прикрият недостатъци при строенето на оградата.

"Червеният" представител в комисията Филип Попов попита дали някой от областните управители е изчислявал за какви пари на година става дума. Вълчо Чолаков обясни, че прогнозната стойност, която той е определил на база минали поражения и предположения какво може да се случи, е 500 хил. лв. с ДДС. По думите му независимо коя партия е била на власт, никое правителство не е заплащало за поддръжка на оградата.

Депутатът попита и дали управителите са мислили на кои фирми биха възложили поддръжката на оградата. От отговора им стана ясно, че най-вероятно поръчките ще се възлагат на  фирмите, с които вече са работили по изграждане на съоръжението.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес