Столичната община предлага два проекта за борба с домашното насилие с фокус към жертвите, които са деца и жени. Единият е за разкриване на защитено жилище – вид кризисен център за пострадали от домашно насилие, а другият за получаване на безплатна правна помощ.
Още: Изплащат пенсиите за януари
Още: Кой има имен ден днес, 7 януари 2025 г. Честито!
„Ще можем да окажем помощ поне на 130 -140 пострадали. Това може да стане чрез обаждане на горещата линия, а в кризисните центрове могат да насочват към полицията или към неправителствени организации“, обясни Георги Георгиев – председател на Столичния общински съвет.
Той обясни, че в защитеното жилище ще може да се остане до 6 месеца, а издръжката е за сметка на общинския бюджет. В защитеното жилище ще се предлага подслон, храна и уют, както и консултации с психолози.
„Ще обявим конкурс за избор на НПО, която да управлява центъра и да предоставя необходимите грижи. Проучваме няколко имота – апартаменти и къщи“, посочи председателят на СОС.
Още: Заради проблем с мрежата: 10 часа пътуват влакове от Варна до София
Още: Нова система за обработка на 2400 багажа на час монтират на летище София
По думите на Георги Георгиев миналата година има издадени над 3000 ограничителни заповеди за пострадали от насилие жени и деца.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-важните новини за деня: 6 януари 2025 г.
Още: Къде сме ние между Изтока и Запада? Разговор с проф. Ивайла Попова и проф. Цветелин Степанов (ВИДЕО)
„Идеята е да затворим кръга от необходимата защита и закрила, когато към органите на реда се обърне лице, което е пострадало от домашно насилие“, отбеляза Георгиев.
Жилището остава с неизвестен адрес за обществото. За него ще са необходими около 160 000 лв. за период от 1 година.
„Проучваме различни имоти – няколко апартамента и къщи. Ще вземем решение за конкретно помещение на закрито заседание на СОС, а до лятото този център трябва да заработи“, каза още Георги Георгиев.
Още: Прогноза за времето - 7 януари 2025 г. (вторник)
Още: Костадин Нушев: С решението на ВКС се легализира старостилният разкол
Вторият проект е за създаване на правна клиника. С тази услуга на пострадало от насилие лице ще може да се окаже правна помощ, наред с психологическата и терапевтичната.
„Това ще е помощ и помощ за правни проблеми – издаване на ограничителна заповед или друг вид правна помощ. Не всеки може да си позволи адвокат – предвиждат се дейности по консултиране и насочване към правни услуги, по този начин ще осигурим безплатна правна помощ на жертвите“, обясни Георги Георгиев.
"Не за първи път София е иноватор в социалните услуги, които след това се припознават от държавата. Надяваме се, че и този път това ще се случи. Тази година предстои да разкрием още 7 нови социални услуги, а общия брой на тези, които предоставяме е над 100. Те включват както услуги от резидентен тип, така и почасови такива като дневните центрове, например", каза зам.-кметът по социални дейности Албена Атанасова.
Георгиев обясни още, че в момента има работна група, която подготвя промени в Закона за защита от домашно насилие. Една от нужните промени, според него, е създаване на регистър на издадените ограничителни заповеди, тъй като в момента едно РПУ не знаело колко ограничителни заповеди е издало съседното РПУ.