Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Повече пари за почистване на София догодина - лъвският пай за фирми около Домусчиев, Вълка и Титан

18 декември 2020, 10:39 часа • 10646 прочитания

С гласовете на управляващото мнозинство в Столичния общински съвет - коалициите ГЕРБ-СДС и ВМРО-"Атака", бе решено през 2021 г. София да похарчи общо 220,4 млн. лв. за всички дейности по почистването в града.

Сумата е с около 4 млн. повече от разходите за същата дейност през отиващата си година. План-сметката за чистотата включва всички дейности по събирането и обезвреждането на отпадъци, лятното и зимно почистване на улици и публични площи, рекултивацията на затворените депа и др.

При дебатите управляващите се похвалиха с това, че парите за чистота се увеличават, без да се вдигат данъците. Таксата за недвижими имоти на гражданите се запазва в размер на 1.6 % върху данъчната оценка. Непроменен остава и размерът на таксата за нежилищните имоти на предприятията - 10% върху отчетната стойност.

ГЕРБ изтъкнаха и че общината увеличава обема на миенето на улици в града. Властите в София обаче избегнаха отговора на въпроса как се контролира този процес и не изнесоха информация колко проверки са направени и какви глоби са наложени на сметосъбиращите фирми заради формално и некачествено миене на улици.

В същото време многобройните коментари на жителите на града в различни социални групи показват, че те са крайно недоволни от отсъствието на каквито и за цистерни в техните квартали и от качеството на уличното миене там, където такова все пак се извършва.

Тома Белев от "Демократична България" изчисли, че на практика ще бъдат измити по-малко от половината улици в София. Той поясни, че от отговори на администрацията е станало ясно, че почистващите машини няма да минат нито един път по улиците, които не са асфалтирани и по които няма тротоари.

Общинският съветник поясни, че става дума за 46% от цялата уличната мрежа в София. Белев коментира, че това компрометира цяла философия за миене на улици, понеже улиците без изградена инфраструктура се намират основно в райони, в които кипи усилено строителство - "Манастирски ливади", "Витоша", "Кръстова вада", Студентски град и т.н. Това означава, че МПС-тата, излизащи от тези зони, ще продължат да пренасят огромно количество кал и прах из цяла София, подчерта Белев, цитиран от Агенция Крос.

Около 73 млн. лв. от бюджета за почистване през 2021 г. ще бъдат платените на фирмите, които отговарят за събирането и транспортирането на боклука.

С почистването в голяма част от София са натоварени компании с участието на известните бизнесмени Кирил Домусчиев, Румен Гайтански, известен като Вълка, собствениците на фирма "Титан" - Димитър Борисов и Иво Иванов. 

Според Столична община данните показвали, че в последните 3 години обемът на събрани и транспортирани отпадъци се е увеличил с 11%. От опозицията обаче опонираха, че увеличенията обем е доказателство, че София не изпълнява изискванията за оползотворяване на битовите отпадъци и че по тази причина на нея й се налага да гори голямата част от боклука си.

За лятно почистване догодина са предвидени 62,1 млн., от които 39,2 млн. ще струва почистването на улиците. Тези пари също ще отидат основно във фирмите, на които София възлага събирането и извозването на сметта.

Най-голямото перо в бюджета за чистота остава за поддържане на чистотата на териториите за обществено ползване - 88,4 млн. лв., като тук увеличението е с 3,2 млн. лв.

Още: Вълка отново прибира лъвски пай заради боклука в София

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес