В днешния епизод на „Видимо и невидимо: Контрапропаганда“ Калин Манолов ни среща с полк. Вилис Цуров – председател на Управителния съвет на Съюза на офицерите от резерва „Атлантик“. Поводът е провелата се преди дни в София Националната научна конференция „Свободата на Украйна“, посветена на войната в Украйна и значението ѝ в съвременния свят.
Полк. Цуров акцентира върху значението на това научната общност в България да се обедини, за да може чрез задълбочени и обосновани анализи да се предложат конкретни насоки на политическите лидери относно външната политика на страната. По време на конференцията, в която участваха изтъкнати учени, експерти, политици, преподаватели и студенти, се разгледаха различни аспекти на войната – не само икономическите и психологическите ѝ измерения, но и нейното въздействие върху глобалния ред и сигурност. Още: Четири милиарда по-късно – армия без хора, без дух и без план: полк. о.з. Владимир Миленски (ВИДЕО)
„Пропагандата често побеждава науката,“ казва Веселин Методиев в откриващото слово. Но надеждата се крие в знанието и куража, който то вдъхва на обществото. Полк. Вилис Цуров допълва, че войната в Украйна всъщност е тест за устойчивостта на световния ред. Според него руската агресия е очевидна и многократно доказвана, особено чрез последователните действия на Москва още от 2014 година насам, които свидетелстват за целенасочена стратегия за дестабилизация.
Сред най-важните акценти от разговора е икономическият баланс на войната: Русия произвежда около 45 млрд. долара военна продукция, докато Украйна – около 37 млрд. долара, но с многократно по-ефективна употреба, особено благодарение на иновативното използване на дронове. Готът споделя, че при сегашното съотношение на ресурси и логистична ефективност е възможно ново украинско настъпление, особено ако помощта от Запада стане своевременна и реална, а не само словесна.
Според полк. Цуров Русия не проявява воля за примирие и системно избягва възможностите за договаряне. Причината според него е, че руското ръководство се страхува от мир, защото това би означавало признание за неуспех. Русия настоява да продължи войната, докато не изпълни поне част от поставените в началото цели на „специалната военна операция“, от които към момента е реализирала по-малко от една трета.
Полковник Цуров е на мнение, че страната-агресор не желае да прекрати войната, защото за нея тя служи не само като средство за влияние върху международната сцена, но и като начин да поддържа вътрешната си стабилност. Според него, ако военните действия спрат, това може да доведе до напрежение и дори разпад вътре в самата Русия. Затова Кремъл избягва всякакви сериозни мирни преговори и вместо това предпочита да удължава конфликта, като изчаква по-благоприятна политическа ситуация, в която да постигне целите си. Още: Николай Кръстев: Турция държи в ръцете си много от влиятелните карти в големия геополитически пасианс (ВИДЕО)
Цуров е категоричен, че Украйна е геополитическият епицентър на едно глобално преразпределение на силите, от което зависи не само сигурността на Европа, но и бъдещето на демократичния свят.
Целият разговор на Калин Манолов и полк. Вилис Цуров гледайте във видеото.