Разследвайки общата ситуация на учението, неговото провеждане, пускане на светлинната цел от друг самолет, забелязваме увеличена вертикална скорост, това е вид отклонение. Това е изненадало пилота, той е бил принуден да направи рязка маневра, за да се прицели отново, а това не е шега в морски условия над морска повърхност.
Още: Слънце, дъжд, градушки: Каква е прогнозата на Никол Станкулова?
Още: Най-важните новини за деня: 22 април 2025 г.
Така коментира тежки инцидент с МиГ-29 и 47-годишния пилот майор Валентин Терзиев авиационният експерт Ангел Борисов, цитиран от bTV.
"Той трябва да достигне безопасна височина от 200-300 метра. Ако пропадне по-надолу, това е изтребител с голяма скорост, и той няма да може да укроти самолета, няма да може да го спре и просто ще се забие във водната повърхност. За мен това е основната версия и отива на окончателна", обясни експертът.
"Вероятната причина ще бъде нещо подобно, тъй като пилотът не е катапултирал и не се е обадил на ръководител полети. При катапулт се изхвърля сигнално устройство и свeтлина, тези неща липсват.
Още: Тази нощ: Спират движението по част от магистрала "Струма"
Още: Съюзникът на Хитлер, когото нарекохме освободител (ВИДЕО)
А спасителната жилетка говори, че са се разхвърчали парчетата. Не е успял да предприеме маневра по изтегляне след поразяване на целта. По-вероятно в стремежа си да избегне водната повърхност, която не вижда, просто да се е забил. Сложни са такъв тип мисии", добави Ангел Борисов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Георги Тошев за документалния филм "Лили": Зрителите имат нужда от по-обективна истина
Още: Гуцанов попари надеждите за по-високи заплати в цял един сектор