Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Патриарх Неофит: Трябва да поемем протегнатата ръка на Македония

27 ноември 2017, 10:30 часа • 6774 прочитания

Трябва да поемем протегнатата ръка на Македония. Това каза патриарх Неофит. „Това е най-малкото, защото те са наши братя, наш народ. Ще се стремим да запазим неговото единство“, заяви патриарх Неофит на влизане в Светия синод, цитиран от БГНЕС.

Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.

Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега

"Признанието на Българската православна църква (БПЦ) като Църква-майка на македонската е нещо абсолютно достатъчно", заяви вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов по време на мълчаливото бдение пред Светия синод в подкрепа на искането българската църква да стане Църква-майка на македонската, предаде репортер на Actualno.com. По думите на Каракачанов църквите не са били признати по политически причини.

На въпрос на Actualno.com каква реакция да очакваме от страна на останалите църкви в региона - сръбската, гръцката, дори руската - ако признаването стане факт, Красимир Каракачанов отговори, че за него това няма значение. "Защо трябва да питаме някой друг? В края на краищата става въпрос за едни хора, с които говорим един език и имаме обща история". Той уточни, че трябва да има единомислие в църквите, но попита, "ако го няма, това трябва ли да бъде спирачка?".

Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)

Още: „Думата „благодаря“ е прекалено малка“: Говори Петя, която стана първата майка с трансплантиран черен дроб у нас

На същия въпрос евродепутатът Ангел Джамбазки, който също присъстваше на бдението, отговори, че не се интересува от реакциите на останалите църкви в региона. "Сръбската църква окупира тези земи в миналото, избивайки български свещеници. Тези, които говорят за православно единство, са убивали свещеници, служители на църквата. Така че техните болежки, драми изобщо не ме интересуват", поясни Джамбазки.

Много се надявам сега българският патриарх да поеме отговорност и да се съгласи заедно с целия Свети синод, надявам се това да е в пълно единодушие, и ние да станем Църква -майка на Македонската църква“, каза​ пред журналистите и​ д-р Милен Врабевски, председател на Фондация "Българска памет".

Той подчерта, че това е една протегната ръка за помощ на братята християни. “Вярвам, че БПЦ ще има достатъчно сили да поеме в тази правилна посока да бъде Църква-майка. Ще се съгласи да признае автокефалността на Охридската архиепископия и по този начин на териториален принцип на територията на Република Македония да има църква, на която ние да сме Църква-майка, и по този начин се възстановява историческата истина“, каза той и отбеляза, че в момента тези наши братя имат нужда от помощ. "Искаме този път една твърда позиция, надяваме се на правилното решение от страна на българския патриарх и той да прояви едно достойнство в този уникален исторически момент и да бъде един истински духовен баща на своята нация“, заяви д-р Врабевски.

Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"

Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини

​Струмишкият владика Наум каза по-рано, че няма нищо по-естествено от това Българската патриаршия да се превърне в Църква-майка на МПЦ. Още повече, че подобно искане е било отправено от години от някои български архиереи.

Според него решението на Светия синод ще доведе до изваждането на МПЦ от изолацията, в която е поставена от Сръбската православна църква. Също така този акт ще позволи на Българската патриаршия да се превърне в защитник да представлява МПЦ пред Вселенския патриарх и останалите православни църкви.

„Църквата-майка не е свързана толкова с миналото, колкото с едно общо бъдеще в името на Богочовека Христос. Църквата-майка означава любов“, категоричен е владиката Наум и добави, че: Връзката с Църквата-майка не спира само с акта на самото признаване, а продължава вечно – като почит, благодарност и любов“.

Той опроверга и появилите се твърдения, че Вселенската патриаршия би била против едно подобно общуване между нашите две църкви, определяйки го като „голяма лъжа“.

Въпреки студеното време и снега, множество граждани се събраха пред Синодалната палата в София в подкрепа на искането на Македонската църква. В интернет тече и онлайн петиция, която към момента е събрала над 1300 подписа.

Патриархът и синодалните митрополити се събраха на поредно заседание на зимната сесия, на което разгледаха писмото на Македонската православна църква – Охридска архиепископия /МПЦ-ОА/ от 9 ноември. В него тя моли да бъде призната като независима църква, а също така иска Българската православна църква да стане нейна Църква-майка.

Видни общественици, журналисти, учени, представители на големи македонски родове като Миладинови и Дрангови, Шапкареви, Пърличеви и Развигорови се обявиха в подкрепа на искането на МПЦ. Според тях Българската патриаршия има своите основания категорично да подчертае историческата истина за произхода на възобновената като Македонска православна църква – Охридска архиепископия, както и за нейното екзархийско наследство.

Те подчертаха, че без подвига на нашите предци, включително от Вардарска и Беломорска Македония, които постигнаха църковна независимост за преобладаващата част от православните българи на Балканите през ХIХ в., днес не биха съществували нито Българската патриаршия, нито Македонската архиепископия, която се явява наследник на македонските епархии на Българската екзархия.

Ваше Светейшество, не отхвърляйте протегнатата ръка на нашите братя от Македония“, призоваваха част от плакатите на бдението.

ВИЖТЕ ОЩЕ СНИМКИ В ГАЛЕРИЯТА

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес