Депутатите приеха окончателно на второ четене Закона за българския жестов език единодушно и почти без дебат.
Още: За първи път заедно: Писък на сирени и съобщения от BG-ALERT
Още: “Магьосник“: Така Богдан Милчев от ИПБ нарече министър
Законът урежда обществените отношения, свързани с признаването на българския жестов език за естествен самостоятелен език и със зачитането на правото на глухите и на сляпо-глухите лица на изразяване и на информация чрез българския жестов език.
Предоставена е възможност за изучаване на българския жестов език в специално образователно направление в детските градини и като специален учебен предмет в училищата, както и за използването му в образователния процес съобразно потребностите на глухите и сляпо-глухите деца и ученици.
Глухите и сляпо-глухите лица имат право на безвъзмездна преводаческа услуга на български жестов език до 120 часа годишен лимит, както и право на допълнително ползване на преводачески услуги на български жестов език до 60 часа на семестър за глухи и сляпо-глухи студенти и докторанти.
Още: Не е случайност: Становище за смъртта на българина, работещ за ООН в Газа
Безвъзмездната преводаческа услуга се осигурява за всяка бюджетна година след заповед на директора на дирекция "Социално подпомагане", издадена по искане на глухото или сляпо-глухото лице.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Добра новина за дъжда в България, лоша за Гърция: Прогнозата на Анастасия Стойчева
В закона се предвижда към министъра на образованието и науката да се създаде Съвет за българския жестов език, който подпомага дейностите, свързани с развитието на българския жестов език.
"Това единодушие показа, че има каузи, които са по-важни от политическите различия. Днешният ден е празник за глухата общност", посочи депутатката от ГЕРБ Светлана Ангелов.
Шефът на социалната комисия Хасан Адемов също благодари на всички, работили по законопроекта.
Още: След гафа: Министерство на спорта още не знае как излезе числото 41 в "5 от 35"
Още: 1 април е: Отбелязваме Деня на шегата
"От БСП сме изненадани от това хвалебстие. Този закон можеше да бъде приет 3 години по-рано", не спести критики Весела Лечева от левицата.