Липсата на контрол върху дейността на главния прокурор го прави най-силната политическа личност в България. Това каза пред журналисти председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов след среща при президента Румен Радев във връзка с избора на нов главен прокурор.
Още: След трагедията в Турция: Засилени проверки за пожарна безопасност у нас
„Благодаря за поканата на президента и считам, че тя е навременна (вчера главният прокурор Сотир Цацаров коментира, че е рано да се провеждат подобни срещи - бел.ред). Защото колкото по-рано започне дебатът за избора на главен прокурор – тема номер 1 за съдебната система за 2019 г., толкова по-ясни ще бъдат критериите“, заяви Панов.
Той обясни, че е използвал възможността да поднови своето предложение за промени на Конституцията за място на прокуратурата и за правомощията на главния прокурор. „Един от акцентите беше, че в страна като България главният прокурор с тези правомощия има монопол да повдига обвинения на когото си поиска, когато си поиска и за какво поиска. Наред с това липсата на контрол върху неговата дейност го прави най-силната политическа личност в България“, обясни Панов.
Според шефа на ВКС не са верни опасенията, че ако прокуратурата излезе от съдебната власт, това ще я политизира. „Като говорим за политизиране, с някои свои действия прокуратурата ясно показва, че обслужва управляващите“, коментира председателят на ВКС.
Още: Правителственият самолет ще прибере у дома освободените от хутите български моряци
Още: Времето утре - 23 януари 2025 г.
Панов уточни, че макар и наложителни, измененията в правомощията на главния прокурор и засилването на контрола му могат да станат едва след избора на нов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис
Разговорът на Радев и Панов е част от поредица срещи, които държавният глава инициира с представители на съдебната и изпълнителната власт и на обществени организации във връзка с критериите за избор и правомощията на следващия главен прокурор.
На срещата президентът посочи, че обществото трябва да получи гаранции и да бъде убедено в прозрачността на процедурата и спазването на критериите при избора на новия главен прокурор и в неговата независимост.
Утре (15 май) Радев ще проведе две срещи – с министъра на правосъдието Данаил Кирилов и с главния инспектор в Инспектората към Висшия съдебен съвет Теодора Точкова, съобщиха от прессекратариата на държавния глава.
Още: Гвардейците пред президентството с нови червени кабинки