Дали едно куче е агресивно определя собственикът му - това е законът сега, а изглежда ще бъде и в бъдеще, въпреки миналите дотук само на първо четене промени в Закона за ветеринаро-медицинската дейност, касаещи как трябва да бъдат извеждани кучетата на обществени места. Това стана ясно от изказване на депутата на ГЕРБ Маноил Манов.
"Намордникът и килограмите, посочени по този закон, нямат нищо общо. Намордникът, и по сега действащото законодателство, е свързан единствено с агресията на кучето. И към момента преценката дали кучето е агресивно е на собственика. Наказанието, което ще понесе, ако не е преценил правилно своето животно, пак е за негова сметка", обясни той.
Един от вносителите на промените - бившият здравен министър Десислава Атанасова, категорично обяви във Facebook, че никъде в предложените до този момент текстове няма изискване кучета над 5 килограма да носят намордник - само агресивни животни. По смисъла на закона агресивно куче е това, което "проявява спонтанна неадекватна реакция, насочена срещу хора или животни, която в зависимост от силата и нейното естество би могла да доведе до нараняване или причиняване на смърт". Actualno.com използва социалната мрежа, за да попита г-жа Атанасова следното - кой орган определя какво е спонтанна реакция от куче, квалифицира ли се някъде съответното куче като такова, със спонтанна реакция, вредяща на хора и други животни и къде се пише квалификацията - в регистър ли, в паспорт на животното ли, и в двете ли, някъде другаде ли? До този момент още нямаме отговор.
Наслагва се мнение сред обществото, че вносителите са предложили текстове, които ограничават собствениците на домашни любимци, конкретно кучета, а промените в закона са твърде рестриктивни. Това заяви и депутатът от ГЕРБ и председател на Комисията по земеделие и гори Мария Белова, предаде БГНЕС.
Тя подчерта, че с предложените от ГЕРБ промени в Закона за ветеринарномедицинската дейност не се налагат допълнителни ограничения на стопаните на четириноги, а режимът на разхождането им в градска среда дори се облекчава. В сега действащите текстове всички кучета трябва да бъдат разхождани с каишка, независимо от техния размер, а новите предложения предвиждат задължителен повод само за тези с тегло над 5 килограма. Мария Белова припомни още, че е предложен максималният срок между двете четения на законопроекта, което ще помогне в него да бъдат чути всички заинтересовани страни – стопани, експерти и дори пострадали от ухапвания от кучета.
С предложението за промени се завишават и глобите. Собствениците на кучета с тегло над 5 килограма, които ги разхождат без повод в урбанизирана среда, ще бъдат санкционирани с 300 лева. На 1000 лева пък скача финансовата санкция заради агресивни кучета, които не носят намордник.