От днес, 11 ноември, се въвежда зелен сертификат за наличие на антитела. Изискването е антителата от типа IgG (имуноглобалин) да са лабораторно изследвани, като стойностите да надвишават нива от 150 BAU (т.нар. международни единици (BAU), които са стандартната мерна единица за измерване на антитела срещу коронавируса според СЗО). За хората, които покриват "нормата", сертификатът ще бъде валиден 90 дни и само за територията на България.
Основно изискване при меренето на антителата е използваният тест да е с над 90% чувствителност и да е направен в сертифицирана лаборатория. Тестът трябва да бъде направен от днес, 11 ноември, нататък! Тестове, направени извън територията на България или в лаборатории, които все още не са свързани с информационната система на Министерство на здравеопазването, няма да могат да бъдат използвани за генерирането на електронния документ - затова всеки, решил да си прави тест, за да вземе зелен сертификат с антитела, е добре да се поинтересува в каква лаборатория го прави.
КОЙ ИМА ПРАВО НА ЗЕЛЕН СЕРТИФИКАТ С АНТИТЕЛА - ОБЯСНЕНИЕТО НА ПРОФ. ИВА ХРИСТОВА
Изискването за тестовете е да имат над 90% чувствителност и да са сертифицирани.
Удостоверението ще се издава от Националната здравна информационна система. Когато даден човек направи своя тест за антитела, лабораторията ще изпрати резултатите към системата. Отговаряйки на изискванията системата ще издаде такъв тип удостоверение и ще върне на лабораторията референтен номер, с който даденият човек ще може да получи своя зелен сертификат за антитела от his.bg. Трябва да се въведат ЕГН, номер на лична карта и Национален референтен номер (НРН) на резултата от изследването. НРН може да бъде получено от лабораторията, направила изследването. На място може да бъде взето и самото удостоверение.
ВИДОВЕ АНТИТЕЛА СРЕЩУ COVID-19 - КОГА СЕ ОБРАЗУВАТ И КАК ДЕЙСТВАТ