Общински администрации ще могат да получат общо 5 милиона лева, за да оптимизират дейността си. Целта е да се избегнат дублиращи се дейности и да се подобри ефективността в обслужването на гражданите и бизнеса, предаде БГНЕС.
"Процедурите за кандидатстване са опростени и се планират спрямо нуждите на бенефициентите и в същото време е засилен контролът при изпълнението на проектите и разходването на средствата", заяви ръководителят на Управляващия орган на ОПАК Моника Димитрова при откриването на информационния ден в София по повод новата открита процедура по ОПАК за общините, съобщиха от програмата.
"Ще следим строго, за да не допуснем наличието на двойно финансиране на проектите", категорична беше Димитрова.
По тази процедура ОПАК ще може да финансира например дейности за подобряване на организацията, работните процеси и координацията в рамките на една административна структура чрез разработване, усъвършенстване на методологии, вътрешни правила, процедури, инструкции, наръчници, въвеждане на стратегии за организационно развитие и др. Не са допустими разходи за проучване на добри практики от други държави членки, както и разходите за консултантски услуги при написването на проектното предложение.
Експертите от ОПАК припомниха кои са най-често срещаните грешки при кандидатстване като например недобро окомплектоване на документите, поради което проектите често отпадат още на първия етап на оценка. Новият конкурс за проекти е по приоритетна ос 1 "Добро управление", подприоритет 1.1 "Ефективна структура на държавната администрация". Общият размер на безвъзмездната финансова помощ е 5 млн. лева, минималната стойност за отделните проекти е 50 000 лева, а максималният праг – 200 000 лева. Проектите трябва да бъдат изпълнени в рамките на 18 месеца.