Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Окончателно: Нови сгради може да се строят и без предварително да има наличие на улици

04 ноември 2021, 14:11 часа • 7204 прочитания

Драмата с така наречената "улична регулация" видя своята развръзка. Констиуционният съд (КС) излезе с решение по влязлата в сила поправка в Закона за устройство на територията (ЗУТ) придобила известност като поправката "Здравков - Фандъкова". Въпросната поправка забранява новото строителство докато обищината не придобие цялата собственост върху терените през, които минава дадена улица по устройствения план на населеното място. Сега КС отмени поправката, както и още един текст.

Първата обявена за противоконституционна разпоредба от ЗУТ – чл. 148, ал. 16, въведе ново изискване, за да бъде издадено разрешение за строеж – да има приложен подробен устройствен план (ПУП) за улицата, на която ще се изгражда нов обект. Какво означава да има приложен ПУП за регулацията определя §22 от заключителните разпоредби на ЗУТ и той предвижда, че такъв е налице, ако на собствениците на имоти, които са предвидени за улици, са платени обезщетенията за отчуждаването им или поне са сключени окончателни договори за прехвърлянето. Т.е. общината вече трябва да е собственик на всички части от парцели, които са предвидени за изграждането на улица и едва когато това е факт, човек ще може да получи разрешение за строеж в собствения му имот.

В чл. 178, ал. 3, т. 5 ЗУТ, който КС също отмени, беше предвидено, че строежите не се въвеждат в експлоатация, ако "не са изпълнени мероприятията по изграждане на улици, пътища или алеи, свързващи обекта с уличната или пътната мрежа и осигуряващи нормален достъп до съответния поземлен/урегулиран поземлен имот".

Според становищата на Върховния касационен съд и Върховния административен съд, които бяха поискани от Конституционния съд, с тази поправка на практика се въвежда строителна забрана. Когато беше прокарана в парламента поправката, скритата цел беше Столична община да си реши проблема с отчуждителните процедури, но така постави сериозни пречки пред строителната дейност във всички останали общини в страната. Това е и една от индиректните косвени причини за поскъпването на имотите.

В Столична община няма обявени срокове или планове за отчуждителни процедури за пътища, поради което не е ясно кога в даден квартал, най-вече новите, ще се прокарат улиците определени по устройствения план. За да изпълнят проектите си, инвеститорите се принудиха да изкупуват терените и да ги даряват на общината. Тези допълнителни разходи впоследствие се калкулират в цената на новите жилища.

Според неофициална информация, главният архитект на София Здравко Здравков е силно притеснен имиджово заради целия ход на събитията. На всичкото отгоре служебният регионален министър Виолета Комитова е заложила в нови промени в ЗУТ именно премахването на поправката "Фандъкова - Здравков" по отношение на уличната регулация.

Автор: Добринка Златкова

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес