Община Криводол обяви частично бедствено положение за втори път в рамките на десет дни поради наводнения, причинени от силни дъждове. Селата Галатин и Ракево са най-засегнатите, като над 15 къщи са наводнени в Галатин.
Още: "Заради студа": Спряха частично ремонта на "Дунав мост"
Още: Рокади в БДЖ: Транспортният министър смени директора на железниците
Кметът Христо Доков подчертава важността на предварителни превантивни мерки и изрази разочарование, че проектът за предпазване от наводнения не получи финансиране.
"Рекичката, за която от две години сме подали проект към комисията за бедствия, отново излезе. Сега хората обвиняват Общината, но ние нямаме вина, защото сме подготвили проект, дали сме становище, на комисия е минал, но няма финансиране", обясни Христо Доков.
В момента се провеждат дейности за възстановяване на засегнатите райони, включително източване на водата и почистване на уличните насипи.
Още: "Внимание, студено": Жълт код за ниски температури в 19 области
Още: Мирослав Боршош към екскурзоводите: Вие сте едни от хората, които показват България пред света
Органите и общината се надяват, че ситуацията ще се нормализира скоро. Подобни случаи подчертават необходимостта от ефективно планиране и финансиране на проекти за превенция на наводненията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
По време на нощта са били получени над 46 сигнала за произшествия, свързани с интензивния метеорологичен режим в София-град, Враца и Монтана. Сигналите се отнасят предимно до наводнени мазета и приземни етажи на къщи, както и паднали дървета и клони. Няма информация за застрашени или пострадали хора, а ситуацията в момента се нормализира. Голяма част от сигналите са били отпаднали поради оттичането на водата.
В област Монтана оперативният център на Регионалната дирекция по гражданска защита и спасяване в Монтана е получил 25 сигнала в резултат на силния дъжд. Спасителен екип с моторна лодка е евакуирал 7 души от овцеферма в квартал Кошарник. Извършени са 5 отводнявания и е преместено едно паднало дърво.
В София-град са получени 11 сигнала за отводняване и паднали дървета. За справяне със ситуацията са задействани 5 противопожарни автомобила с 15 служители, като част от сигналите са били обработени от екипи на столичната община.
Още: Разлюля тепетата: Земетресение с магнитуд 3.1 в района на Пловдив
В област Враца до 6 часа сутринта при Регионалната дирекция по гражданска защита и спасяване във Враца са постъпили 10 сигнала, от които 8 са свързани с отводняване на мазета и приземни етажи на къщи. На място са работили 3 противопожарни автомобила с 10 служители.
Още: Нощният порой предизвика наводнение в София