Actualno.com представя краткия преглед на печата, посветен на акцентите от вестниците, за днешния 7 февруари, петък.
Още: Най-важните новини за деня: 25 декември 2024 г.
Още: Здравка Евтимова: 2024-та беше борба да запазим здрав духовния си гръбнак (ВИДЕО)
Европейската комисия призова няколко страни, сред които и България, да представят бързо плановете си за енергетиката и климата, които смятат да приложат, за да намалят парниковите газове до 2030 г. в ЕС, разкриват източници от ЕК.
Страните членки имаха срок до края на 2019 г. да предадат окончателните си планове, за да изпълнят ангажиментите, поети от ЕС в рамките на Парижкото споразумение за климата.
Още: ПСС: Лоши са условията за туризъм в планините
ЕС обеща да намали с 40% парниковите си емисии до 2030 г., спрямо нивата от 1990 г. Но ЕК на Урсула фон дер Лайен иска да постигне още повече и визира намаляване с 50% и даже с 55%, като се надява да може да предложи тези цифри на страните членки през лятото.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Президентът и политиците ни честитиха Рождество Христово
Досега 19 страни от ЕС са представили националните си планове. Деветте закъсняващи са Франция, Германия, Испания, Ирландия, България, Люксембург, Румъния, Словения, както и Обединеното кралство, което излезе от ЕС миналата седмица.
Нелегалният превоз на пътници да бъде криминализиран, предлагат депутати от различни парламентарни групи. Затвор от 3 до 10 години заплашва всеки, който без разрешение, регистрация или лиценз, извършва превоз. Наказанията бяха договорени от превозвачите с премиера Бойко Борисов на срещата, посветена на обхвата на тол системата.
Още: АПИ: Шофьорите да пътуват подготвени за зимни условия
Още: Безплатно паркиране в София още три дни
По-леко ще бъдат наказвани, от 3 до 5 години и конфискация на МПС-то, нарушителите, които извършват превоз без разрешение, регистрация или лиценз. По-сурово, с лишаване от свобода от 5 до 10 години, но и глоба от 5000 до 10 000 лева, ще бъдат наказвани провинилите се, ако получават от дейността си и значителни неправомерни доходи. Съдът може да постанови и конфискация на част или цялото им имущество.
Въпроси защо хората емигрират и защо жените не раждат повече деца ще има при преброяването през януари 2021 г. Още през март тази година ще има пробно преброяване на хората и сградите в няколко общини.
При преброяването ще бъдат попълвани анкетни карти за жилището ни, за раждаемостта и за миграцията. Поставен е въпросът по какви причини хората емигрират - дали за това имат значение образованието в страната, корупцията и политическата атмосфера.
За раждаемостта ще бъдат поставени въпроси колко деца трябва да има едно семейство и от какво зависи решението да имате още едно дете. Ще трябва да отговорите дали за решението за още едно дете значение имат доходите и помощите за отглеждане на деца.