Actualno.com представя краткия преглед на печата, посветен на акцентите от вестниците, за днешния 31 януари, петък.
Още: Най-важните новини за деня: 25 декември 2024 г.
Още: Здравка Евтимова: 2024-та беше борба да запазим здрав духовния си гръбнак (ВИДЕО)
Един преподавател ще може да участва в акредитацията на един университет. Министърът на образованието ще сключва договор за управление с ректорите, а неизпълнението му ще води до намаляване на размера на субсидията на университета.
Поправките в Закона за висшето образование предвиждат да се създаде национална карта на висшите училища, която ще определя профилната и териториалната структура на ВУЗ-овете по професионални направления и специалности от регулираните професии. Тя трябва да е готова 1 година след приемането на закона.
Още: ПСС: Лоши са условията за туризъм в планините
Договори ще подписват ректорите, на които им остават повече от 2 години от мандата. Преподаватели над 65 години няма да имат право да бъдат избирани на ръководна длъжност.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Президентът и политиците ни честитиха Рождество Христово
Акредитацията остава институционална и програмна. Институционалната ще е в рамките на 6 години по скалата от 0 до 10. Университет, получил по-ниска оценка от 4, няма да получава акредитация. ВУЗ-ът ще бъде закриван, ако до 18 месеца не изпълни препоръките на Националната агенция за оценяване и акредитация.
Програмната акредитация ще е за 4 години, като всяко професионално направление ще се оценява едновременно във всички университети. Оценката също е от 0 до 10. Тези с оценка от 4 до 5,99 ще имат право да обучават само бакалаври. Отличниците с оценка от 8 до 10 ще имат и докторантски програми.
Още: АПИ: Шофьорите да пътуват подготвени за зимни условия
Още: Безплатно паркиране в София още три дни
С 5 на сто е намалял вносът у нас от Обединеното кралство в месеците преди Brexit. Стоки за 759.1 млн. лева сме купили от януари до края на октомври миналата година, докато за същия период преэ 2018 г. импортът е бил за 797.9 млн. лева, показват предварителните данни на НСИ. Търговското салдо продължава да е положително през последните 9 години с изключение на 2016 г.
Великобритания е на 11-то място в нашия износ за 2018 г. и на 18-то място в нашия внос. Най-много от Острова през 2018 г. сме купували автомобили и лекарства, следвани от алкохол и машини. В обратна посока за Острова отиват части за превозни средства и лекарства. Част от новите стоки, които успешно се продават на Острова, са мебели. Няколко компании в сферата на информационните и комуникационните технологии също се налагат на пазара. Към септември 2019 г. преките инвестиции на Великобритания в България са 159.8 млн. евро, показват данни на икономическото министерство.
Ресторанти и заведения няма да може да бъдат запечатвани за малки отклонения между отчетения оборот на касовия апарат и наличните пари в касата. Тази промяна в нормативните документи може да бъде направена, за да бъдат дадени гаранции на ресторантьорите, че ако съвестно изпълняват задълженията си, обектите им няма да бъдат запечатвани.
В момента за неиздаване на касова бележка търговският обект може да бъде запечатан за срок до 30 дни. Тази санкция беше въведена заради най-посещаваните заведения, които не биха се стреснали от нито една глоба, ако правят 50-100 000 лв. оборот само в петък вечер.
Някои от ресторантьорите, които бяха на протест пред парламента, обаче обясняват, че ако данъчни намерят суми от бакшиши в касата, може да ги запечатат. Реално такива случаи няма, никой не запечатва търговски обект за малки разминавания в сумите, коментираха за "Труд" данъчни. Но ако на касовия апарат са отчетени 1000 лв., а наличните пари в касата са 3000 лв. очевидно не става въпрос за бакшиши, а за укриване на оборот.