Редакционният екип на Actualno.com представя краткия преглед на печата, посветен на акцентите от вестниците, за днешния 11 март, сряда.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Лаборатории за биологични анализи във Франция и САЩ тестват лекарство срещу COVID-19, което българската биотехнологична компания Мicar 21 е открила. При първоначалните изследвания фирмата получила първи обнадеждаващи резултати от лабораториите, което давало поле за по-нататъшно развитие на лекарствен продукт. Според разработчиците лекарствената молекула, която те открили, предпазвала здравите “Т” клетки от вирусна инфекция, като блокирала коронавируса да влезе в организма на човек. За нея разбрахме по време на правителственото заседание, което се проведе днес. “В момента подобряваме лекарствената субстанция и се предвижда тя да влезе в болниците за клинични изпитания до месеци”, съобщават от компанията. За “Труд” те споделиха, че разработването на лекарствен продукт по принцип отнема между 6 и 8 години, но в тази ситуация, на световна пандемия, готов продукт може да има на пазара до половин – една година.
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
Още: Шоколадови изделия с грешни етикети: Опасни ли са за децата?
317 болнични с причина карантина са постъпили от 2 март до момента в Електронния регистър на НОИ, това заявиха от института за „Монитор“. Колко и дали сред тях има с причина карантина за коронавирус, е въпрос на бъдещи анализи, разясниха още от института. Според предоставените данни излиза така, че за 8-те дни от 2 до 10 март 2020 г. всеки ден в института са постъпвали по близо 40 болнични с причина карантина. От института заявиха, че ситуацията с болничните за карантина се следи и анализира ежедневно. Министърът на труда и социалната политика Деница Сачева обяви, че 254 на брой са болничните листове за карантина в цялата страна за периода от 17 февруари до 6 март. Данните, цитирани от министъра, са предоставени от Националния осигурителен институт. Сачева препоръча на хората, които нямат неотложна нужда от административни услуги на НОИ, да избягват това.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Ръстът на брутния вътрешен продукт в България през последното тримесечие на 2019 г. спрямо година по-рано нарежда страната на девето място в ЕС. Ръстът на тримесечна база, т.е. спрямо предходното тримесечие, я нарежда на осмо място, показват данните на Евростат, разпространени във вторник. Този резултат обаче е отчетен на фона на най-слабия растеж, регистриран в ЕС и в еврозоната от 7 години насам, показват данните. Ръстът на БВП в България, който отчита Евростат, съвпада с коригираните от НСИ данни - 0,8% спрямо третото тримесечие на 2019 г. и 3,1% спрямо четвъртото тримесечие на 2018 г. Със своя ръст от 3,1% България е изпреварена от 8 държави. Това са Ирландия, която отбелязва най-силен ръст - 6,3%, следвана от Унгария с 4,6%, Малта - 4,3%, Румъния - 4,2%, Естония - 4%, Литва с 3,8%, Полша с 3,7% и Кипър с 3,2%. Липсват обаче данни за Люксембург, а данните за Великобритания след Брекзит вече се дават от Евростат отделно, но годишният ръст на БВП в Обединеното кралство е 1,1%.