"Необходими са законови промени срещу фалшивите новини". Това заяви пред Нова тв новият председател на СЕМ Бетина Жотева. Тя допълни, че в регулатора пристигат непрекъснато сигнали от граждани за език на омразата и неверни данни. 90% от тях обаче са за интернет медии, над които Съветът за електронни медии няма контрол, защото няма правна рамка, в която да действа СЕМ.
В петък Жотева бе избрана с три гласа „за“ и два „въздържал се“ за председател на контролния орган. Жотева смени на поста София Владимирова, чийто мандат изтече. В следващата една година тя ще управлява СЕМ.
Какви са проблемите на регулатора? Административният капацитет и технологичните възможности на СЕМ са „на кота 0“", каза още новия председател на регулатора.
"Административният капацитет и технологичните възможности на СЕМ са „на Кота 0“. Хората, които работят в него са общо 50, буквално изнемогват. Основната част работят в мониторинга. Повечето от тях са в пенсионна възраст", допълни новия председател на Съвета.
По думите ѝ младите хора, които постъпват на работа в СЕМ, напускат много бързо заради ниското заплащане. Средната заплата в контролния орган е 800 лв., каза още тя.
Системата за мониторинг също трябва да бъде сменена, защото скоро СЕМ няма да може да изпълнява дори и задълженията си по закон, коментира още Жотева.
Ако не се направи един добър нов закон нищо за СЕМ, правомощията ни и борбата със фалшивите новини, нищо няма да се получи, каза тя.
До 20 септември ЕК е дала срок за въвеждането на новата директива за аудиовизуални услуги, което силно се е забавило заради коронавируса, обясни Жотева. Но трябва да се променят срокове, защото иначе нищо не можем да изпълняваме задълженията си. А в новия закон трябва да залегне и борбата с фалшивите новини.