SML Аrt е пореден проект на екипа психолози и психотерапевти от "Живот на килограм" - благотворителна програма, насочена към учениците от 12 до 18 години, която си поставя амбициозната цел да промени тревожната тенденция към непрекъснато увеличение на случаите на проблеми с храненето.
Още: Правителственият самолет ще прибере у дома освободените от хутите български моряци
Още: Времето утре - 23 януари 2025 г.
Чрез творчески подход и игрови методи, вдъхновени от метода на психодрамата, младите хора осъзнават връзката с храната и възпитават у себе си бдителност към хранителни проблеми. За съжаление, възрастта на тийнейджърството е моментът, когато подобни душевни страдания се появяват за пръв път. Затова и превенцията трябва да започне много рано. До този момент през програмата са преминали стотици ученици в десетки учебни заведения в цялата страна.
"SML Art е виртуална арт психологическа платформа, в основата на която е творчеството като конструктивна стратегия за справяне с хранителните проблеми. Платформата е логичeско продължение на всичко, което сме правили в благотворителния проект „Живот на килограм“. SML Art дава възможност на посетителя да бъде както наблюдател, така и участник. Освен това там могат да се видят произведения на хора, които страдат или са страдали от хранителни разстройства. Посещавайки тези платформа човек се среща и със себе си, задавайки си важни въпроси.“ Това заяви психологът и основател на SML Art Любомира Манчева в "Студио Actualno".
Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис
За максимална достъпност за хора с увреждания, съдържанието може да се чете или да се слуша като аудиозапис.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Гвардейците пред президентството с нови червени кабинки
Това е първата интерактивна галерия с творчество на хора, страдащи от анорексия, булимия, хиперфагия и други хранителни разстройства. Създателите й си поставя задачата да повишат информираността в обществото за този вид душевни страдания с помощта на приятелски разговор и разбиране, а не със заклеймяване и назидание. Крайната цел е превенция на хранителните разстройства.
На 5-ти ноември (четвъртък) в 19:00 часа в сайта на SML Art ще има една виртуална разходка, съпътствана от психотерапевт и всички желаещи могат да участват и дискутират заедно в реално време.
Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
"Най-важното с тези проекти е, че успяхме в общественото пространство да заговорим за тези сериозни теми и ми се струва, че има промяна в нагласата на хората. Срамът ходи ръка за ръка с хранителното разтройство, срамът идва от усещането за провал, че разочароваш другите или не покриваш техните очаквания. Срамът е свързан и с кризите на преяждане и срама от собственото тяло. Хората отиват на психолог едва когато страданието е взело връхната си точка, когато човек усеща че нещата вече са извън неговият контрол и вече не им се живее", категорична е Любомира.
Как да разпознаем първите симптоми на анорексията и булимията и как да им противодействаме, вижте в разговора с Любомира Манчева.
Автор: Габриела Андреева