Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Нов подход към Северна Корея

13 декември 2012, 13:12 часа • 15372 прочитания

Успешното изстрелване на севернокорейска ракета поставя САЩ в ново затруднение, като подчертава факта, че подходът „порицание и санкции” към Пхенян не е успял да спре опасния напредък на страната към ядрената и ракетната технология, коментират анализатори и държавни представители.

Официални лица казват, че първата задача на Вашингтон е да се опита да спечели твърдата подкрепа на единствения голям съюзник на Северна Корея, Китай, с цел засилване на съществуващите санкции и евентуално предприемане на нови стъпки за разширяване на черния списък на ООН за Пхенян.

Но като оставим всичко това настрана, възможностите на американската политика изглеждат слаби пред лицето на новото доказателство за това, че Северна Корея се опитва да обедини ядрената си програма с разработките на ракета, която ще може да удари западните брегове на САЩ.

„В САЩ негласно беше прието всички тези изпитания да бъдат омаловажавани като поредния налудничав опит на технологично недоразвита и ексцентрична страна. Но това вече е недопустимо”, казва Виктор Ча, експерт по Северна Корея към Центъра за стратегически и международни изследвания.

„Въпросът е дали САЩ ще направят нещо пред новата стратегическа опасност, идваща от Пхенян, или ще изчакат, докато не бъде преминат следващият предел в процеса на превръщане на страната в действителна ядрена заплаха за американската територия?”, коментира Ча.

Оръжия или помощ

Говорителят на Държавния департамент на САЩ Виктория Нюланд заяви, че американски представители обсъждат с Китай и с основните азиатски съюзници на Вашингтон какви стъпки да бъдат предприети сега. Тя обаче подчерта, че никой няма желание за нови преговори със севернокорейския лидер Ким Чен Ун, който миналата година пое властта след смъртта на баща си.

„Тази стъпка води Пхенян по грешен път. Ким Чен Ун може да използва времето и парите си за изстрелването на ракети или да нахрани народа си. Но не може да прави и двете”, посочи още Нюланд.

Изстрелването на ракетата в сряда предизвика в американския конгрес нови призиви за това върху Китай да бъде оказан по-силен натиск, за да усмири своя войнствен и беден съюзник, както и искания за нов поглед върху подготовката на САЩ и техните партньори да използват противоракетна отбрана.

„Ситуацията би трябвало да послужи за промяна на политиката и подхода в отношенията със Северна Корея. И първото нещо, което смятам, че трябва да бъде направено, е да проведем сериозни разговори с Китай”, заяви депутатът републиканец Майк Роджърс, председател на Комисията за разузнаването в Камарата на представителите.

Първите знаци обаче не бяха окуражаващи. По време на дебата в Съвета за сигурност на ООН във връзка с новите евентуални санкции, дипломат посочи, че американски и китайски представители са провели „оживен спор” за това кой е най-добрият път пред международната общност. „Думата „абсурден” бе използвана неколкократно”, заяви дипломатът.

Анализатори коментират, че Вашингтон може все пак да намери път назад към мултинационалните „шестстранни” преговори за разоръжаването, които бяха прекъснати през 2008 година. Въпреки всички спънки и провали, на които се натъкнаха разговорите, нищо друго не се очертава като по-ефективно.

„С изпитанието си Северна Корея показа, че стратегията „порицание и санкции” не дава резултати”, казва Дарил Кимбал от групата Асоциация за контрол на оръжията. „Пхенян непрекъснато подобрява капацитета на ракетните и ядрените си оръжия и никак не е далновидно на този опит да се отговори по същия слаб и неефективен начин”.

Още: Специалист: Рискът от предозиране при вейповете е висок

Още: Прогноза за времето - 3 януари 2025 г. (петък)

Ройтерс

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес