Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Номинациите за председател на ВКС ясни на 28 октомври

23 септември 2021, 11:29 часа • 1789 прочитания

На 28 октомври ще е ясно кои ще са номинациите за председател на Върховния касационен съд, предава БНР. Изборът на наследник на сегашния съдия номер едно Лозан Панов ще е на 14 януари 2022 година.

Това реши единодушно Пленумът на Висшия съдебен съвет, председателстван от служебния правосъден министър Янаки Стоилов:

„Да очакваме оттук нататък развитие на процедурата съгласно приетата хронограма и още по важно това да доведе до убедителен резултат при самия избор, който да бъде в интерес на всички, които разчитат на правосъдието, които да покажат капацитета на ВСС“.

И пред съдебните кадровици, и пред журналисти Стоилов изрази притеснение от датата 14 януари.

Правосъдният министър припомни, че изборът на председател на ВКС приключва с указ на президента и ако се окаже, че Румен Радев има възражения към избрания, много ще се скъси времето до 10 февруари, когато изтича мандатът на настоящия председател на съда Лозан Панов.

Янаки Стоилов, който стана първият правосъден министър, който - макар и без резултат, активира процедура за предсрочно прекратяване на мандата на главния прокурор, не изключи в сряда да се възползва от правото да внесе име за Съдия номер едно. Но с уговорката, че не би го направил самоцелно и след внимателна преценка, за да не попадне в капана впоследствие и да бъде упрекван, че изпълнителната власт иска да овладее ръководството на висшата съдебна инстанция:

„Има кандидатура или кандидатури, които се ползват с широка професионална и обществена подкрепа, но те не са измежду тези, които би обсъждал ВСС, аз мога да се ангажирам, не се освобождавам съвсем от възможността да се повлияе положително на крайното решение“.

Заседанието на ВСС не мина и този път без спорове.

В началото на заседанието на кадрови орган Цветинка Пашкунова представи становището на Комисията по правни въпроси, че за всички кандидати трябва да се гласува едновременно чрез електронна система за гласуване или чрез вдигане на ръка. Всеки член на ВСС има право да гласува само за един кандидат. По този начин магистратите от кадровия орган отговарят на риска за повеждане на гласуване в условия на пандемия. С тази промяна се предлага промяна на правилата – регламентация на запис на онлайн излъчването, който да се пази 5 години след излъчването му.

Изслушванията на всички кандидати, както и проведеното явно гласуване, излъчено в реално време след уведомяване на участниците и кандидатите, се записват на електронен носител. Видеозаписът се съхранява в срок от 5 години.

Георги Кузманов настоя да има само система за гласуване „за“, без да има гласуване „против“ кандидатите за председател на ВКС.

Атанаска Дишева не се съгласи с предложението на Кузманов с аргумент, че следва да бъде оставена възможността да се гласува и против. Не ми е ясно как би могло да се случи с вдигане на ръка и трябва да преосмислим текста, настоя Дишева. Ако се въведе нещо като с вдигане на картонче би могло да стане едновременното гласуване. Трябва да бъде обсъден въпросът дали се приема някои от членовете да гласува електронно или чрез вдигане на ръка, настоя тя.

Гласуването с ръка обективно възможно ли е да бъде така осъществено, запита Дашева. Тя настоя за всички кандидати да се гласува чрез електронна система за гласуване или по азбучен ред на кандидатите чрез вдигане на ръка.

Олга Керелска не разбрала какви са аргументите на Георги Кузманов във връзка с направеното от него предложение. Тя не възприема като аргумент да не се гласува против. Гласуването „за“ или „против“ е в практиката на повечето колективни институции, като например Народното събрание. Гласуването „за“ или „против“ трябва да ангажира чувството на отговорност на членовете на един или друг колективен орган при взимането на едно или друго решение, обясни Керелска.

Според нея едно ат кова предложение би се възприело като „екзотика“ от магистратите, защото гласуването за или против е основно правило на колективните органи.

Цветинка Пашкунова посочи, че вдигането с ръка е алтернативно гласуване. Не може чрез вдигане на ръка едновременно да се гласува, ако са няколко кандидатите за избор на нов председател на ВКС, уточни Пашкунова.

В крайна сметка Кузманов оттегли предложението си, а магистратите приеха предложението на Дишева за всички кандидати да се гласува чрез електронна система за гласуване или по азбучен ред на кандидатите чрез вдигане на ръка.

Георги Чолаков представиха графика за процедурата за нов председател на ВКС – като тя трябва да бъде открита на 30 септември. След това на 4 заседания на пленума на кадровия орган – на 7, 14, 21 и 28 октомври трябва да бъдат представени номинациите на кандидате за ВКС. На 14 януари трябва да бъдат изслушани на кандидатите за заемане на поста шеф на ВКС. Магистратите приеха еднодушно предложението на Чолаков.

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес