Към момента на базата на събраните до момента данни липсват безспорни доказателства за извършени от прокурор Галя Гугушева дисциплинарни нарушения. Това каза председателят на етичната комисия към ВСС Ясен Тодоров, съобщи БГНЕС.
Решението да не бъде образувано дисциплинарно производство ресорната комисия е взела след продължителен дебат. 7 от членовете на комисията смятат, че няма нарушения, един се е въздържал, един е бил против. Именно председателят на комисията Ясен Тодоров гласувал против най-вече заради изявленията на Гугушева пред медиите, които според него не кореспондират с други нейни изявления.
"Дано този случай действа като превенция по отношение на други хора, които искат да се развиват кариерно и за цялостния им начин на живот и публично поведение – човек трябва да е премерен в приказките си", каза Тодоров. За него е пределно ясно, че такова решение ще доведе до недобро отношение към комисията.
Той уточни, че все още се правят проверки и ако резултатът от тях бъде друг, то не отпада възможността етичната комисия да се самосезира и да извърши нова проверка. Така например се чакат резултатите от проверката, която НАП прави.
Галя Гугушева официално оттегли кандидатурата си за конституционен съдия, издигната от СДС. След това стана ясно, че и. д. главният прокурор тогава Бойко Найденов е разпоредил пълна проверка на Гугушева, а ръководителят на Апелативната специализирана прокуратура Борислав Сарафов внесе във ВСС предложение за освобождаване на Галя Гугушева като зам.-ръководител на Апелативната специализирана прокуратура и преназначаването й като редови прокурор в АСП.
След скандала със съдия Венета Марковска, която не успя да положи клетва като конституционен съдия, министър-председателят Бойко Борисов предложи на СДС да издигне кандидатура за съдия в КС. Последва издигането на кандидатурата на президента Петър Стоянов (1997 г. - 2002 г.). Стоянов поиска поне три дни, за да осмисли номинацията и да реши за себе си дали може да приключи международните си ангажименти, след което се отказа от кандидатурата си, заради невъзможност да ги отложи. По-късно, на 20 ноември, Националният съвет на СДС номинира за конституционен съдия Галя Гугушева - заместник-апелативен прокурор в Специализираната апелативна прокуратура. Кандидатурата й беше внесена от трима независимите депутати Валентин Николов, Димитър Карбов и Огнян Тетимов - бивши членове на "Атака".
На 7 декември пък Гугушева депозира молба пред Етичната комисия във ВСС, с която иска да й се направи проверка във връзка с изнесените публикации в медиите. Става въпрос за подаден сигнал от пловдивския адвокат и преподавател Петър Ванев за съмнения за пране на пари от фирми, свързани със семейството й. От НАП започнаха и проверка на имущественото състояние на кандидата за конституционен съдия за това, доколко притежаваното от Гугушева имущество отговаря на официално декларираните от нея доходи.
Решението да оттегли кандидатурата си пък Гугушева взе след официалното становище на ПГ на ГЕРБ, че няма да подкрепи нейната номинация. Решението пръв обяви вицепремиерът Цветанов на извънреден брифинг, късно вечерта на 10 декември, в Костинброд, докато течеше акция в нелегален цех за цигари.
Сагата започна, след като на 31 октомври без дебати депутатите от ГЕРБ, независими депутати, от ДПС и някои от ПГ на КБ избраха зам.-председателя на НС Анастас Анастасов и Венета Марковска, зам.-председател на ВАС, за членове на КС от парламентарната квота. След избора ЕК обяви, че може да изготви допълнителен доклад за правосъдието и вътрешните работи в България и преди края на следващата година. Предупреждение дойде именно по повод новите съдебни назначения. От ЕК посочиха, че има сериозни съмнения за търговия с влияние и корупция по отношение на един от кандидатите, каза говорителят, без да посочва име.
Редактор:Е. Гигова