Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Няколко сценария за приобщаването на тийнейджъри към наркотиците

28 януари 2022, 18:07 часа • 13154 прочитания

За наркоманите обикновено се казва - сам си го направи, никой не го е карал насила. Така ли е наистина? Възрастта на първата употреба средно е 12-13-14 години, а дали решението да се посегне към дрогата действително е толкова доброволно, както се приема?

Във възрастта на ръба между детството и юношеството е сравнително лесно да се привлече към наркотиците дете, което още няма нито ясна представа какво са те, нито последиците, които носят. На практика нито един наркозависим не е започнал с мисълта, че ще стане наркоман, че ще стане зависим от тях, че ще страда и той, и близките му. Това, което движи нещата, е преди всичко любопитството или желанието да се угоди на компанията или на човек, когото харесват. Всички те започват с идеята, че или ще го направят един път или могат да го прекратят, когато решат.

Ето няколко от сценариите, по които дете може да попадне в ада на наркотиците.

Хвалби и завист

Приятелите непрекъснато разправят за един купон с по- големи - снощи са прекарали страхотно, пробвали са " трева". Веселили са се като никога. Въображението на момчето, което не е било на този купон, допълва картината. То е любопитно и им завижда. Когато компанията се събира следващият път, той е с тях и опитва.

Приятелски шантаж

Компания от авторитетни за тийнейджъра приятели му предлага да опита марихуаната, която те пушат. Тийнейджърът се колебае, първоначално отказва. Подстрекават го, присмиват му се. Ако присъства и симпатично момиче, защитата му много бързо пада. Той опитва.

В пияната мъгла

Каквито и задръжки да има един тийнейджър, момче или момиче, спрямо наркотиците, след употребата на алкохол те доста бързо олекват. Дори и без какъвто и да е натиск от околните, той е склонен да опита.

Любовен шантаж

Момчето, в което е влюбено момичето, употребява наркотици. Предлага и, тя първоначално отказва, но той и дава да разбере, че това е начинът да бъдат заедно. Защитата и е съвсем уязвима и лесно може да бъде сломена.

Спасяване на любимия

Момичетата в тийнейджърска възраст нерядко се оказват жертви на наркотика точно тогава, когато се опитват да "спасят" момчето, в което са влюбени. Борят се с неговата употреба, увещават го, спорят, когато той твърди, че не може да спре. Започват точно с идеята, че ще му покажат как се спира. И доста често става така, че те затъват по-бързо и по-дълбоко от него. Момичетата по-бързо развиват зависимост от момчетата.

Милозливият приятел

Любовните драми в тийнейджърската възраст са ярки. Приятел предлага на момче, което се е разделило с любимото момиче и страда, "да се надруса и да забрави". То се надрусва и забравя. До следващия път. Докато стане зависим.

Грижовната мама

Прекаленото тъпчене с лекарства с повод и без повод на детето от грижовната майка създава у него предразположеност към употреба. Това се явява вид прелюдия към безкритичното приемане на непознатото хапче, което може да се окаже синтетична дрога.

Има и още сценарии, по които едно дете може да бъде привлечено към наркотиците - все така уж доброволно, но на практика след немалка психологическа обработка. Всичко това са житейски ситуации, през които повечето хора минават на тая възраст.  Отговорните родители се тревожат, и с право. Готова рецепта няма. Но когато си дадем сметка, че първата употреба най- често задоволява или любопитство, или принизено самочувствие, можем да направим нещо. Да информираме детето сериозно и без преувеличения какво точно представляват наркотиците и какво причиняват. Това не става " с гръм и трясък", използва се всеки повод- филм, реална ситуация при познати, медийна публикация. Разговаря се честно и открито по темата. Изключително важно е детето да получи твърдо послание за наркотиците- те са опасни, те са вредни, те разрушават живота, ние нямаме нищо общо с тях и сме против тях. А не уклончиви признания, че виж какво, една цигара марихуана отвреме навреме няма какво толкова да направи...Колкото и родителите да смятат, че детето вече излиза извън тяхното влияние и приятелите му са по- важни, посланието " Не" е важно да стигне до него. Нещо повече- пазарът на дрога отдавна се отдалечи от видимите белези- спринцовки, кръв, нещо, което явно е наркотик. Веществото, което може да превърне детето ви в зомби, може да е симпатично розово хапче или невинна лепенка с картинка. Предупредете го за тия опасности.

А за да не става жертва на ниско самочувствие, детето трябва да получи признание в семейството си, да знае, че е важно за близките си, че е важно и за себе си. Така по- трудно ще бъде съборена защитата.

Разговаряйте с детето си. Следете приятелската му среда- промените в нея обикновено са сигнал. Обръщайте внимание на промените в режима му. Дали не е прекалено активно, дали не спи прекалено много, дали не отслабва без причина, дали не търси прекалено много сладки неща, дали поведението му не се променя...Характерна за синтетичната дрога, която в момента е актуална, е агресивността. Важно е да се знае, че тестовете за наркотици, които се продават в аптеките, не "ловят" дизайнерските дроги.   

Възрастта е прекалено трудна и без наркотици, затова някои промени минават незабелязано. Докато не стане прекалено късно.

П.С. Имайте предвид, че у нас няма къде да лекувате тийнейджъри, пострадали от наркотици. Синтетичните дроги причиняват психотични епизоди, подобни на шизофрения. Непълнолетни в такова състояние би трябвало да получат квалифицирана психиатрична помощ в заведение. На практика няма къде да се лекуват и всичко остава като тежест на семейството.

Веселина Божилова
Веселина Божилова Отговорен редактор
Новините днес