Учениците, които са завършили средното си образование тази година и са се дипломирали, но не са започнали работа веднага, трябва сами да внасят здравните си осигурителни вноски. Същото важи и за зрелостниците, които ще бъдат студенти редовно обучение, напомнят от Националната агенция за приходите (НАП).
Още: Русия атакува не Украйна, а идеята за свободна Европа (ВИДЕО)
Още: Законно ли е да ви взимат 800 лева за 12 км пътна помощ? Проверката приключи
ОЩЕ: НАП се похвали с повече приходи от просрочени задължения
Сами внасят здравни вноски
За периода от завършване на средното до започване на висшето си образование или работа на трудов договор те трябва да внесат здравните си осигуровки за своя сметка в размер на 37,32 лв. месечно. Причината за това е, че абитуриентите не попадат в нито една от категориите - ученици или студенти, поради което не отговарят на условията за здравно осигуряване за сметка на държавния бюджет, както и не упражняват трудова дейност, за която подлежат на здравно осигуряване на съответното основание по реда на Закона за здравното осигуряване.
В тези случаи завършилите средно образование трябва да подадат декларация Образец № 7 – за възникване на задължение за внасяне на здравноосигурителните вноски.
Още: Граната в реката: Унищожиха невзривен боеприпас
Още: "Време е България да застане до своите свободни журналисти": АЕЖ с призиви и тревожни данни
Документът се подава до 25-о число на месеца, следващ месеца, през който е възникнало задължението за осигуряване. Тогава е и срокът за плащането на тези вноски, напомнят още от НАП.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Собствената марка „Брей!“ на Kaufland е големият победител в конкурса „Избран продукт на годината“
Още: България се прощава с оперния певец Богомил Спиров на 4 май
ОЩЕ: Директорът на НАП: Събрахме два милиона за два дни
В рубриката „Здравно осигуряване" на интернет страницата на приходната агенция е поместена и информацията за попълване и подаване на декларация Образец №7. Формулярът се подава в офис на НАП, по пощата с обратна разписка или чрез електронната услуга на приходната агенция „Приемане на декларация образец № 7 „Данни за възникване на задължение за внасяне на здравноосигурителни вноски", достъпна с Персонален идентификационен код /ПИК/ или КЕП.
При допуснати повече от три неплатени здравноосигурителни вноски за последните три години, зрелостникът може да се окаже с прекъснати здравноосигурителни права и да няма достъп до безплатни здравни услуги, осигурени от Националната здравноосигурителна каса, напомнят още от НАП. За вноски, които не са направени в срок, се начислява законова лихва. Справка за размера на дължимите здравноосигурителни вноски и лихвите към тях може да се направи чрез електронната услуга „Здравноосигурителен калкулатор", която е със свободен достъп в Е-портала на НАП.
Още: "Саботаж от вражеска сила": Скандалът с българския F-16 се разраства
ОЩЕ: За неиздаване на касов бон: НАП санкционира детски център в Пловдив
Гражданите могат да направят справка за здравноосигурителния си статус, както и да проверят периодите, за които им липсват здравноосигурителни вноски, чрез електронната услуга на НАП, която е със свободен достъп в Портала на НАП.
Справка за здравния статус клиентите на администрацията могат да направят и на телефон: 0700 18 700 /на цена, съгласно тарифата на съответния оператор/. Услугата е автоматична и изисква само въвеждане на ЕГН чрез клавиатурата на телефона. Освен това системата дава информация и за всички месеци по години, за които липсват данни за здравно осигуряване на лицата. Справката за здравноосигурителен статус по телефона работи 7 дни в седмицата, 24 часа на ден.