Изминалата година бе изключително смъртоносна. Броят на журналистите, убити през 2012, нарасна с 33% спрямо предходната година до общо 88 души, съобщи в нов доклад "Репортери без граници", предаде БГНЕС.
Още: Без задръствания по магистралите на Велика събота
Още: 5 години без журналиста Милен Цветков
Организацията обяви, че в периода от януари до декември м.г. по света са били арестувани общо 879 журналисти, а 1993 са получавали заплахи или са били нападани физически.
Общо 38 служители на медии са били похитени, а 73 са напуснали родината си принудително. 6 медийни сътрудници и 47 граждански журналисти са били убити, а общо 144 блогъри – арестувани.
Броят на журналистите, загинали по време на изпълнение на задълженията си в Близкия изток и Северна Африка, е бил 26 души, докато този на убитите в Азия и Субсахарска Африка – съответно 24 и 21. Спад на убитите е бил отчетен единствено в Западното полукълбо.
Още: Патриарх Даниил отслужи Василиева св. Литургия
Още: Българска делегация няма да пътува до Израел, Благодатният огън ще пристигне от Румъния
Предходният рекорд бе поставен през 2007., когато бе отнет животът на 87 души. Убийствата през 2012 г. бяха извършени по време на войни, бомбени нападения, от групировки, свързани с престъпността и от ислямистки бунтовници по поръчка на корумпирани правителствени служители.
"Причините за безпрецедентния брой убити журналисти през 2012 бяха войната в Сирия, хаосът в Сомалия, талибаните в Пакистан", обясни генералният директор на РБГ Кристоф Делоар.
Още: Дърво падна и премаза автомобил в столицата
Още: Най-важните новини за деня: 18 април 2025 г.
Докладът откроява още петте най-смъртоносни държави в света и петте най-големи страни-затвори за журналисти.
На първо място по леталност се нарежда Сирия – най-малко 17 служители на медии, 44 граждански журналисти и 4 медийни сътрудници, следвана от Сомалия, Пакистан, Мексико и Бразилия.
Челната позиция при "затворите" пък заема съседна Турция. В нея през м.г. са били задържани най-малко 42 журналисти и 4 медийни сътрудници. Броят на служителите на медии, които понастоящем се държат зад решетките във връзка с тяхната работа, е безпрецедентен от края на военното управление в страната. Позовавайки се на репресивните закони, турските съдебни практики се доминират от съображенията за сигурността на страната и проявяват малко уважение към свободата на словото и правото на съдебен процес.
Още: Прогноза за времето - 19 април 2025 г. (събота)
Още: Сериозни щети след пожара на Алдомировското блато
Макар че климатът е меко казано смущаващ, турските медии продължават да се развиват динамично и да се разнообразяват.
По-надолу в черния списък се нареждат Китай, Еритрея, Иран и Сирия.