Недостигът на реанимобили и лекари, които да обслужват плажовете по Черноморието е сериозен. След промени в Наредбата за водноспасителната дейност е записано, че на всеки пети спасителен пост трябва да има осигурени реанимационна линейка, както и медицинско лице, съобщава БНТ.
Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи
Откъде ще дойдат кадрите?
Абсолютно невъзможно е да бъдат осигурени толкова екипи поради факта, че и болничните заведения, и спешните помощи към тях не могат да си набавят кадри. На всеки пети пост с допълнителен медицински екип е невъзможно. Недостигът е изключително голям, казва зам.-председателят на Асоциацията на морски плажове Николай Димитров, пред БНТ.
Ива Пехливанска, председател на Съюз на българските парамедици казва, че е трудно да се каже откъде ще дойдат тези кадри, които се изискват по плажовете. Тя казва, че са задали въпроса на Министерство на здравеопазването, когато се публикува за обществено обсъждане Наредбата да погледнат във филиалите на Спешна медицинска помощ и в малките населени места колко ренимационни екипи има там.
Още: Защо миналото лято постави рекорд на удавени по Черноморието?
Още: МВнР: Няма данни за пострадали българи при пожара в ски курорт в Турция
Още: Ръст на ранните записвания за летния сезон
Парамедиците се обучават над 900 часа
Дежурствата в Спешна помощ, според нея, дават възможност на медиците да ги съчетаят с работа на плажа. Тя коментира и разширението с лицата, които могат да работят в такъв тип медицински пунктове. Парамедиците имат това право също, но трябва да са преминали курс към БЧК. Тя казва, че в България 3-та и 4-та степен парамедици се обучават над 900 часа в оказване на първа помощ и е „абсурдно“ да се изисква още един курс за няколко дни от тях.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: НОИ: Над 800 000 пенсионери са на прага на бедността
Още: 5 вида материи за килими – какво трябва да знаете за тях
От Министерството на туризма ще проведат разговори с Министерство на здравеопазването относно Наредбата, тъй като от бранша настояват тя да бъде отложена за следващия летен сезон и преразгледана.
Още: Спасителите на плажовете с ново работно време