България се намира на първо място в Европейския съюз в Индекса на робството, който всяка година се изготвя от фондацията Walk Free. Данните отчитат картината за миналата година.
Ако погледнем класацията за целия свят, нашата държава е 73-та. Само в Европа обаче ни изпреварат Молдова, която е на 13-то място и не е член на Европейския съюз, а Русия е на 32-ро място.
От асоациацията твърдят, че 27 600 души живеят в условията на „модерно робство“ в България. Това представлява 0,379% от цялото население.
Според Walk Free в България има доказателства, че някои държавни политики и практики могат да криминализират робството и дават благоприятна среда за този бич. Като стабилност България получава 47,9 пункта от възможни 100, като спазване на човешките права – 42.4 пункта, а относно политиките си за ограничаване на робството – 22.2 пункта.
През 2014 година страната в региона с най-висок брой на хора в условия на съвременно робство е била Турция, където много деца са принудени да сключват бракове, жертва са на трудова и сексуална експлоатация.
В Полша също е отбелязан висок дял на жертвите на робство, отчасти заради експлоатацията на евтината работна ръка от източноевропейските съседки на Полша в рамките на страната.
Според доклада през 2014 година общо 566 200 души в Европа са живеели в робство, което е 1,6% от всички жертви по света.
От Walk Free посочват, че 35,8 млн. души в цял свят живеят в робски условия, като от тях всеки трети е дете. 68% пък попадат в графата „принудителен труд“.