Депутатите решиха днес към тел. 112 да може да се комуникира и чрез SMS, предаде БГНЕС.
Те гласуваха на първо четене промените в Закона за Националната система за спешни повиквания с единен европейски номер 112, предложени от Христо Монов и Захари Георгиев от ПГ на КБ, със 136 гласа "за", без "против" и 20- "въздържали се".
Предложението е с аргумента да бъдат подпомогнати хората с увреден слух.
Стоян Граматиков, директор на системата за 112, обясни, че е по-добре да има други технически начини хората в неравностойно положение да имат достъп до спешния телефон.
По думите на Граматиков SMS-ите не са надеждна технология. Граматиков поясни, че от дирекцията му предлагат между първо и второ четене да се направят такива промени.
По-рано обаче медици от Спешна помощ започнаха подписка срещу въвеждането на SMS-известяването. Това съобщи д-р Недка Дикова от Националната асоциация на работещите в Спешната медицинска помощ.
"С помощта на 120 знака пациентът трябва да обясни както какво му има, така и къде се намира, което на практика е невъзможно", посочва д-р Дикова. По думите й по този начин не може да се установи и дали случаят наистина е спешен.
"Един спешен SMS, дори да съдържа думата „умирам“, не означава нищо. Може да е пратен от психично болен, може да става дума за невроза, може да бъде всичко. Съобщенията няма да имат никакъв филтър", коментира още д-р Дикова.