Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

На първо четене: Драстично по-високи глоби за стопани на нерегистрирани животни

23 януари 2020, 10:33 часа • 3770 прочитания

Солидни глоби заплашват не само стопаните на нерегистрирани животни в задния двор, а и кметовете и ветеринарите, ако не докладват за тях. Това е предвидено в приетите на първо четене промени в Закона за ветеринарномедицинската дейност в парламента.

Измененията са внесени от Министерски съвет и „за“ тях гласуваха - 108 народни представители, „против“ - 2 и „въздържали се“ - 32, с което те бяха приети.

Завишени са отговорностите, като не само на собствениците, но и на кметовете и регистрираните ветеринарни лекари, които ще изпълняват ЗВМД, а за това ще следят 14 институции.

Една четвърт или общо 25 от членовете в промените са посветени на глобите и имуществените санкции. Най-общо нарушенията по агрохранителната верига ще се наказват с глоби от 500 до 5000 лв., а при повторение – от 1000 лв. до 8000 лв., ако не е предвидена по-тежка санкция за конкретното провинение.

Има нови и допълнителни задължения на собствениците за идентификация на животните, опазването на здравето им и изисквания за хуманно отношение към тях.

Предвижда се да отпадне изискването стопаните да подават лично заявление за регистрация в Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ).

Ако промените бъдат одобрени и на второ четене това заявление в бъдеще ще се подава при кмета или кметския наместник, който от своя страна ще има 15-дневен срок да го предостави в ОДБХ.

С промените се допълват задълженията на местната власт при констатиране на заболяване, с цел по-добра координация и своевременно предприемане на мерки за ограничаване разпространението и ликвидиране на заразата.

Собствениците и ползвателите на животновъдни обекти ще трябва да спазват изискванията зарегистрация на всички налични животни в дворовете им, идентификация им, опазването на здравословното им състояние, както и да документират движението от и към животновъдните обекти.

За тази цел ще е необходимо да създадат и изпълняват програми за самоконтрол на болести и да спазват определени изисквания при населване на животновъдните обекти.

"Малко над 69 млн. лв. е дала държавата за покриване на разходите и дейностите по превенция и унищожаване на огнищата на АЧС, посочи министърът на земеделието Десислава Танева по време на представянето на промените в закона.

Тя уточни, че настоящата година са регистрирани две огнища, които са индустриални, след което в Центъра за оценка на риска са направени изследвания и проучвания за начина на проникването.

„Върви нашият план, обявен есента на миналата година, по отварянето на всички мерки към животновъдите по програмата за развитие на селските райони. Всеки от тях според категорията ферма може да се подкрепи и да изпълни новите изисквания за биосигурността.

Пет мерки, общият бюджет ,който се предоставя по тази линия на програмата за развитие на селските райони е близо 70 млн. евро. Единствено и само за животновъдите в посока биосигурност“, каза още министърът.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес