Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

На опашката сме по повишение на заплатите в ЕС

19 септември 2023, 07:20 часа • 1158 прочитания

България изостана с темпа на повишение на заплатите в сравнение с други европейски страни. Унгария, Хърватия, Словения и Румъния ни изпревариха, след като няколко тримесечия поред ние отбелязвахме най-висок ръст на заплатите и разходите за труд в ЕС, пише в. "Сега".

Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!

Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.

Данните са на Евростат за второто тримесечие на годината. Според тях почасовите разходи за труд в България са се увеличили с 14.2% на годишна база, но предни тримесечия ръстовете бяха над 15 и дори над 16%. Това обаче не е достатъчно, за да ни отлепи от последното място по заплати.

ОЩЕ: Финансовото министерство: Отпускаме пари за учителите, кметовете да осигурят по-високи заплати

Най-високо увеличение на почасовото заплащане е регистрирано в Унгария - 17,3 %. Следват Хърватия и Словения (и двете +14,5 %), Румъния (+ 14.4 %) и след тях се нарежда България. С двуцифрено увеличение през второто тримесечие са и заплатите в Полша (+13.3%), Естония (+13.1%), Литва (+12.4%) и Латвия (+12.3%).

Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)

Още: Проф. Надя Миронова е новият директор на НДК

Като цяло почасовите надници в Европейския съюз са нараснали с 5% през второто тримесечие на годината в сравнение със същия период на 2022 г. В страните от еврозоната този ръст е 4.5%.

Впечатление прави, че почасовите разходи за труд в Германия, която е най-голямата икономика в ЕС, нарастват през второто тримесечие доста скромно - с 3.8%, т.е. под средното ниво за еврозоната.

НА ОПАШКАТА

Въпреки това средните възнаграждения в страните от Източна Европа продължават сериозно да изостават от тези в Западна Европа. За България разликата е най-драстична и страната ни продължава да е на опашката по доходи в съюза.

Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи

Още: МВнР: Няма данни за пострадали българи при пожара в ски курорт в Турция

Ако в Германия в края на 2022 г. почасовата надница е било 39.5 евро, то у нас тя е едва 8.2 евро, показват данните на Евростат. Съседна Румъния ни изпреварва с 9.5 евро на час, а Унгария - с 10.7 евро. Хърватия влезе в началото на тази година в еврозоната със средно възнаграждение от 12.1 евро средно почасово заплащане. В Балтийските страни то се движи между 12 и 16 евро.

ОЩЕ: Без такси за сметки за заплати и пенсии от днес

Чехия отбелязва най-високи възнаграждения от бившите соцстрани - в края на 2022 г. средното ниво на заплащане е 16.4 евро на час. Това е повече от средната надница в Гърция от 14.5 евро.

Люксембург и Дания са страните в ЕС с най-високи възнаграждения, съответно с 50.7 евро и 46.8 евро на час. Над 40 евро на час получават в Белгия, Франция, Холандия и Швеция. Средно за ЕС почасовото възнаграждание през миналата година е било 30.5 евро.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес