Според вярванията на този ден най-бързо зарастват всички рани, а всяка отрова губи силата си и затова се дупчат ушите на малките момиченца. Това каза етнологът д-р Иглика Мишкова, уредник в Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН, в интервю за Агенция „Фокус” във връзка с 25 март - Благовещение, народните вярвания и забрани в този ден. Д-р Мишкова поясни обаче, че това не е практика от миналото.
Още: Безплатно паркиране в София още три дни
Още: Големите българи, които си отидоха през 2024 г.
По думите й това е важно събитие в живота на децата от женски пол. „Самото носене на обеци има не само естетически функции, но обеците имат силата да отпъждат зли сили, притежават функция на амулет”, каза етнологът д-р Мишкова.
По думите ѝ понеже раните зарастват бързо, на този ден някога стопаните дамгосвали и правели резки на стадата си, за да ги разпознават. Тя допълни, че на този ден се разказват легенди за един смок, който бил митичен стопанин на всички заровени в земята иманета. „В полунощ срещу Благовец той проблясквал като огън. В някои региони вярвали, че на местата със заровено имане излизал син пламък. Та където видели син пламък или проблясъка на смока, иманярите хвърляли дреха и на другия ден изкопавали имане”, обясни д-р Мишкова.
По думите й предците ни засаждали плодно дърво на този ден, защото вярвали, че плодовете му ще бъдат „благи”. „На този ден жените засаждали лехите с разсадите, та да добият „благи” зеленчуци, посаждат цветя, които стават много ароматни и красиви. А пчеларите пускат от кошерите пчелите, за да започнат събирането на мед”, каза още етнологът.
Още: Оранжев код за значителни валежи от дъжд и сняг на Коледа
Още: Кой има имен ден днес, 25 декември 2024 г. Честито!