Не по-малко от веднъж на половин година персоналът в обект, който трябва да бъде защитен срещу терористичен акт, трябва да проведе тренировка за реакция при ситуация на терористична заплаха. Това е записано в специална проектонаредба, създадена по предложение на МВР и ДАНС
Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис
В проектонаредбата са определени кои обществени сгради и обекти трябва да бъдат защитени чрез различни мерки срещу терористични атаки. Проектът за наредба е пуснат за обществено обсъждане.
Съгласно предложението обектите, които задължително трябва да бъдат защитени, се делят на два вида - лесно уязвими и трудно уязвими. Лесно уязвими са туристическите обекти, исторически сгради и музеи, места за отдих и спорт, хотели и ресторанти, учебни заведения, офисни сгради, банки и транспортна инфраструктура. Трудно уязвими са сгради и обекти, за които по принцип има ограничен достъп - например АЕЦ "Козлодуй".
Интересен факт е, че по отношение на хотелите като обекти, при които трябва да има разработен комплекс от мерки за защита от терористично нападение, става въпрос само за сгради с капацитет над 1000 места или с капацитет между 200 и 1000 места, но с разгъната застроена площ от над 5000 кв. метра.
Още: Гвардейците пред президентството с нови червени кабинки
По-любопитните обекти, които трябва да бъдат защитени срещу терористичен акт, са религиозните храмове, обществени бани, казина и игрални зали, както и зали за граждански ритуали.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Какви следва да са мерките?
Първо се прави анализ на риска, а след това се определят зони за сигурност, в които не може да се влезе без проверка „чрез технически и други средства“. Осъществяването на проверка включва инсталиране на съответната техника – например детектори, както и разработена процедура за сигнализиране при забелязване на опасност. Предвижда се дали да има физически охрана или не в зависимост от анализа на риска, както и евентуално бариера и охранително осветление.
Изрично е посочено, че всеки собственик на обект с над 1000 места капацитет или с между 200 и 1000 места, но разгъната застроена площ от над 5000 кв. метра, трябва да има специално назначен служител, който да отговаря за връзката с МВР. Областната дирекция на МВР трябва да знае кой е служителят, като това се удостоверява с писмена декларация.
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
Още: Проф. Надя Миронова е новият директор на НДК
Задължение на собствениците/ползвателите на съответните обекти, които влизат в обхвата на наредбата, е да проведат на персонала инструктаж за действие при терористична заплаха. Според предложението не по-малко от веднъж на половин година персоналът трябва да проведе тренировка за реакция при ситуация на терористична заплаха.