Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Морето годно за къпане, Дунав – не

17 август 2012, 15:24 часа • 4949 прочитания

Въз основа на данните от юли и август засега нито една зона за къпане на Черноморското крайбрежие няма тенденция да не отговаря на европейските изисквания.

Това заяви д-р Димитър Димитров, директор на Дирекция "Обществено здраве" (ДОЗ), предаде репортер на БГНЕС.

Нито една зона не би се появила като червена точка, обособяваща местата, негодни за къпане, продължи д-р Димитров. Имали сме лоши проби на някои от местата, след това са взимани повторни проби и е установени, че това е било краткотрайно и инцидентно, поясни той. "Навсякъде сме идентифицирали причините, вече вторите проби са показали, че няма повече проблеми в тези точки", увери д-р Димитров.

За миналата година най-често са установявани отклонения в качеството на водата в зоните на Южния плаж на Варна и т.нар. "Офицерски плаж" в морската столица, който остава доста проблематичен. "Има и други единични проблеми, които сме имали, но това бяха неща за миналата година", заяви д-р Димитров. Към момента нито едно от местата, на които правим мониторинг, не показва възможност то да бъде затворено в края на сезона, увери директорът на ДОЗ.

Нещата по река Дунав са коренно различни, мерките, които могат да бъдат взети на територията на България са изключително трудни, бих казал невъзможни, каза още директорът на ДОЗ. Всичко, което идва като замърсяване на водите на се е случило по-нагоре по течението на реката. Водата там е неподходяща за къпане, "с влошени качества, които не се поддават на някакво вмешателство да бъдат подобрени", поясни той. На всички места по крайбрежието на Дунав, където хората отиват да се къпят, мисля, че трябва областният управител да издаде забрана за къпане, заяви д-р Димитров.

Преди началото на всеки сезон за къпане ЕК дава доклад за изминалата година, през 2009-2010 г. в общата европейска класация на водите за къпане България беше на 5-6 място, но през 2011 г. спадна доста надолу в класацията, продължи д-р Димитров. Според него това се отдава на много фактори, но основно защото през 2011 г. започва да се работи по новата европейска директива. Всички страни, които минаха от новата на старата директива показаха голяма промяна в качеството на водите, заяви директорът на ДОЗ. Аз лично с любопитство очаквам какво ще покажат данните за тази година, те ща са по-добри от тези от миналата година, увери Димитров.

Общо в страната са обособени около 90 зони за къпане в областите Бургас, Варна, Добрич, Разград. През летния сезон (юни - септември) контролът в тези области е завишен, минимум веднъж на 2 седмици регионалните здравни инспекции (РЗИ) трябва да взимат проби от водата, поясни д-р Димитров. България от миналата година работи по новата европейска директива, която използва основно два микробиологични параметъра, като някои от инспекциите доброволно са решили да следят и някои химични показатели, разясни директорът на ДОЗ. Изводът, който се налага, е, че в България се прилага по-голям обем от мониторинг, заяви Димитров.

Никъде не трябва да се оценява качеството на водите за къпане въз основа само на една проба, или само от данните от миналия сезон, поясни директорът на ДОЗ. Според него само една лоша проба не означава нищо, стига да не е извънредно лоша. Процесът на оценяване се прави в период от 4 години, а когато петата година дойде най-старите данни се заменят от тези за настоящия сезон, за да се продължи процеса, поясни той.

Част от информацията от профилите на водите задължително трябва да присъства на табели на плажа - това изискване е въведено от началото на този сезон, продължи д-р Димитров. Те трябва да бъдат поставени на плажове, където има концесия, да са изработени от концесионерите, а отговорността за неохраняемите плажове ще бъдат поето от областните управители. Всички данни за отделите зони за къпане могат да бъдат намерени в интернет порталите на РЗИ.

Редактор: Петър Проданов

Адриана Димитрова
Адриана Димитрова Отговорен редактор
Новините днес