Някои от членовете на Съвета за електронни медии (СЕМ), включително и председателят на регулатора, не са чели Закона за радио и телевизия. Това каза по БНР Весислава Антонова, член на Комисията за журналистическа етика.
"Той насърчава саморегулирането и съвместното регулиране чрез кодекси за поведение и стандарти. На първо място е посочена работата с Етичната комисия, Националния съвет по регулация на рекламата и ред институции, с които СЕМ трябва да работи".
Независимият по смисъла на закона СЕМ си позволява да влиза в междуинституционалната война, отбеляза още Антонова.
Още: Денков контраатакува: СЕМ да се задейства, а не да обяснява какво не може да направи
"Критичното мнение на премиера не е намеса в работата на медийния регулатор. Има леко преекспониране", коментира тя онлайн разговора на акад. Денков с гражданите.
"Чудесно е политическата власт да си говори открито с хората. Реализацията на идеята обаче е доста спорна", посочи тя, визирайки модерирането на разговора от страна на пиара Найо Тицин.
Има много казуси от медийния сектор, които ми се струва, че СЕМ избягва, смята Антонова.
Още: Денков: СЕМ не си върши работата, председателят му не си е на мястото (ВИДЕО)
"България, като страна членка на ЕС, трябва да следва промените в общностното медийно законодателство. Не съм оптимист, че скоро ще се случи това нещо, но законът трябва да бъде променен. Винаги ще има съмнение, че когато дадена политическа сила е номинирала някого, тя има и изисквания към него. В нашата държава през последните години има сериозен проблем с авторитетите. Тук всичко опира до ценностни стандарти, а не кой те е номинирал".
Още: И Тома Биков поиска оставката на Соня Момчилова: Председателят на СЕМ няма право на лично мнение
Членовете на Етичната комисия работят безвъзмездно, отбеляза тя.
"Нашата работа не е да лепим етикети, а да поддържаме дебата. Решенията ни са свързани с желанието да има разговор по проблеми от медийния сектор, които са важни".