България подкрепя регионално сътрудничество в Черноморския регион за укрепване на сигурността под егидата и командването на НАТО. Това каза министърът на външните работи Даниел Митов в рамките на кръгла маса в Атлантическия съвет на тема „След срещата на върха във Варшава: укрепване на сигурността в Черноморския регион“ в САЩ.
Сред участниците в дискусията бяха още бившият командващ на съюзническите сили в Европа ген. Филип Брийдлав, Майкъл Карпентър - заместник-помощник секретар за Русия, Украйна и Евразия в Департамента по отбрана, бившият посланик на САЩ в България Марси Рийс, Деймън Уилсън - изпълнителен вицепрезидент на Атлантическия съвет, както и Иън Бжежински - политически анализатор в Атлантическия съвет и други.
Даниел Митов изрази задоволство от постигнатия политически консенсус на срещата на върха на НАТО във Варшава и подчерта, че сега трябва да се изпълнят на практика поетите ангажименти. По думите му сред важните стъпки, които трябва да се предприемат, е засилването на способностите и укрепване на сигурността по целия източен фланг на НАТО, в т.ч. и в Черноморския регион.
В хода на дискусията бе обърнато внимание, че е необходимо балансирано засилване на способностите и в трите измерения – сухопътни сили, военноморски и военновъздушни. Във връзка с това министър Митов информира за плановете на българското правителство за модернизиране на военновъздушните сили на страната.
В рамките на втория ден от работното си посещение във Вашингтон Даниел Митов проведе срещи със специалния пратеник и координатор по международните енергийни въпроси на Държавния департамент на САЩ Амос Хокстийн и с посланик Даниел Фрийд - координатор на Държавния департамент по политиката на санкции, съобщиха от външно министерство.
Българският външен министър разговаря и със старши вицепрезидента за Европа и Евразия в Центъра за стратегически и международни изследвания Хедър Конли, както и с вицепрезидента на Фондация „Карнеги“ Томас Кародърс. Митов участва и в кръгла маса в Атлантическия съвет на тема „След срещата на върха във Варшава: укрепване на сигурността в Черноморския регион“.
Срещата между Даниел Митов и Амос Хокстийн бе фокусирана върху реализацията на приоритетните енергийни проекти за България и региона.
Специален акцент бе поставен върху изграждането на междусистемната газова връзка с Гърция, а също и върху терминала за втечнен природен газ край Александруполис. Бе подчертана необходимостта от ускоряване на процеса на реализиране на двата проекта, предвид ключовото им значение за диверсифициране на енергийните доставки и постигане на конкурентни пазарни цени.
Министър Митов и координаторът на Държавния департамент по политиката на санкции посланик Даниел Фрийд обсъдиха въпроси на сътрудничеството между САЩ и ЕС в областта на санкционната политика и възможни подходи за увеличаване на нейната ефективност. Развитието на ситуацията в Украйна, изпълнението на споразуменията от Минск, както и рисковете и заплахите, произтичащи от променената среда на сигурност в Европа, конфликтите в Близкия изток, миграцията и тероризма, бяха сред главните теми на разговора.
Външният министър проведе среща и с Хедър Конл - старши вицепрезидент за Европа и Евразия в Центъра за стратегически и международни изследвания. В рамките на разговора бе обсъдено укрепването на гражданските общества в страните от Югоизточна Европа, ролята на медиите, ситуацията в Украйна, резултатите от срещата на върха на НАТО във Варшава и сигурността на Балканите и в Черноморския регион.
С вицепрезидента на Фондация „Карнеги“ Томас Кародърс министър Даниел Митов обсъди въпросите по сигурността в Югоизточна Европа.