Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Министър и превозвачи в спор кой колко трябва да плаща за пътища

03 февруари 2022, 11:02 часа • 1782 прочитания

Справедливо е този, които ползва пътищата по-често, да плаща повече. Тол таксите, които плащат превозните средства над 3,5 тона не са справедливи. Товарните превозвачи плащат 4-5 пъти по-малко спрямо съседните държави, а някои автобуси - и до 20 пъти по-малко. Не е справедливо българските данъкоплатец да субсидират както международния, така и вътрешния тежкотоварен трафик.

Още: „Думата „благодаря“ е прекалено малка“: Говори Петя, която стана първата майка с трансплантиран черен дроб у нас

Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.

Това заяви вицепремиерът и министър на регионалното развитие и благоустройството Гроздан Караджов по време на среща с представители на браншови организации на малки и средни превозвачи.

Караджов се обърна към превозвачите с три въпроса:

- Справедливо ли е гражданите да плащат за втори и трети клас пътища, а превозвачите не?

Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*

Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"

- Справедливо ли е гражданите да плащат два пъти повече от превозвачите?

- Справедливо ли е да плащаме от 3 до 6 пъти по-високи такси в сравнение със съседните ни страни?

„Към 70% от приходите от пътни такси в една държава трябва да идват от превозни средства над 3,5 тона, а другите 30% - от винетките на леките коли. У нас обаче е обратното“, каза Караджов.

Толтаксите бяха въведени през март 2020 г., като бяха редуцирани в сравнение с първоначалните предложения и практиката през 2020 и 2021 г. показа, че събраните средства не са достатъчни, за да се разчита на тях за поддръжка на цялата пътна мрежа.

Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега

Още: Кой има имен ден днес, 22 декември 2024 г. Честито!

Министърът съобщи, че през 2020 г са събрани 267 млн. лева от винетни стикери, а от тол такси - 111 млн. лева. През миналата година от винетки са събрани 271 млн. лева, а от тол такси - 158 млн. лева.

„Всичко автобуси, които са преминали през страната ни през миналата година, са генерирали 1.6 млн. лева“, отчете още Караджов. Той обясни, че голяма част от второкласните пътища са освободени от тол такса и заради това са предпочитани от превозвачите. „Тази мрежа не е проектирана и тя не може да издържи на този трафик. А защо да заплатят тол такса, като могат да използват второкласната и да не плащат нищо“, каза още вицепремиерът.

„В Европа също има алтернативни пътища“, отговори Петко Ангелов от Камера на автомобилните превозвачите.

От Съюза на превозвачите също заявиха, че в съседните държави тол такси има само за магистралите.

По думите на Васил Пиронков от Камера на автобусните превозвачи дори да се въведе такса за второкласните пътища за тежкотоварните камиони, гражданите пак ще плаща много повече, защото всяка стока стига до хората през пътната мрежа.

„А относно автобусите – да не забравяме, че това е социална услуга“, допълни Пиронков.

Караджов съобщи, че ще назначи детайлна ревизия на тол звеното от създаването му до 31 декември миналата година.

„Днешната ни среща е само началото на един диалог, преди да се прави каквото и да било”, обърна се министърът към представителите на бранша. Той изтъкна, че на срещата не е дошъл с готови решения, които да налага, а целта е била да се чуят различните мнения. „Няма по-здравословно от това да знаем кой на каква позиция е принципно”, допълни вицепремиерът.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес