Върховният административен съд се произнесе окончателно по делото на Милена Славова с ЛГБТИ активисти. Решението е, че певицата не е осъщестлила дискриминация по признак „сексуална ориентация“. То е окончателно и не подлежи на обжалване.
Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
До съдебната сага се стигна, след като младежка ЛГБТИ организация "Действие" и двама активисти опитаха да издействат на Милена глоба в Комисията за защита от дискриминация (КЗД). Бяха инкриминирани неин пост във Facebook и думи от интервю.
"Сигурна съм, че не подкрепям гей парадите! Горко на нормалните хора, задушаваме се вече от наглостта и парадирането на разни извратеняци. И не се извинявам за думите си“, написа тя. После същата публикация е обсъждана и в интервю със Славова, излъчено на 22 юни в ефира Нова телевизия.
След като КЗД отказва да глоби Славова, жалбоподателите отнесоха въпроса до Административен съд-София град (АССГ). Той отмени решението на комисията (че няма дискриминация) и върна казуса за ново разглеждане.
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
Още: Проф. Надя Миронова е новият директор на НДК
Така после Милена, адвокатът ѝ и КЗД атакуваха въпросното решение на АССГ пред върховната инстанция.
Казусът дори предизвика обществен протест в подкрепа на певицата и свободата на изразяване пред сградата на ВАС. Още: Рокаджии блокираха булевард в подкрепа на Милена Славова
Мотивите на съда
"Върховните магистрати приемат, че цялостното поведение на касационната жалбоподателка Милена Славова демонстрира разграничението, което тя прави между „участници в гей паради“ и „лица с хомосексуална ориентация“. В неодобрението на гей парадите, изразено с ярък езиков изказ, не се забелязва вложен смисъл за отричане на правото на самоопределение на част от участниците в гей парадите.
Това очевидно не е с цел накърняване достойнството на конкретно лице поради неговата сексуална ориентация, а още повече това неодобрение е в състояние да създаде по принцип враждебна, принизяваща, унизителна, обидна или застрашителна среда спрямо лица с хомосексуална ориентация като обособена група", казва се в мотивите на съда.
Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи
Още: МВнР: Няма данни за пострадали българи при пожара в ски курорт в Турция
Казва се още, че общественото положение на Милена Славова обевидно не предполага тя да се стреми към официална публична власт, "чрез която тя да е в състояние да налага мнението си при регулиране на обществени отношения, включително и относно провеждането на гей паради, за разлика например от кмета на Москва и кмета на Варшава". Още: Милена Славова пред Actualno: Днес станах звезда благодарение на хората, които ме подкрепят
В мотивите си върховните съдии пишат още:
"Публичният й образ (на Милена) на човек с алтернативно на общественото мнение също a priori изключва възможността тя да създава стереотип на обществено поведение, което стигматизира група лица на основаната на сексуалната им ориентация, насажда по отношение на тях враждебност, непоносимост и нетърпимост....
... Формата и контекста, в който са направени изказванията, а именно тяхната персонализация към отделни прояви (гей-парад) и отделни участници в тях (точно описание с външен вид и конкретна постъпка) са показателни за това, че те не са насочени към основен аспект на идентичността на ЛГБТ общността и не са били в състояние да засегнат човешкото достойнство на нейните представители."