В днешното издание на „Видимо и невидимо: Абордаж“ Васил Данов разговаря с проф. Михаил Станчев - професор в Харковския университет „В. Н. Каразин“, основател и почетен председател на българското дружество „Марин Дринов“ в Харковския университет, един от инициаторите на международните научни Дринови четения, основател и научен ръководител на Центъра за българистични и балканистични изследвания, автор и съавтор на повече от 250 научни публикации и 28 монографии по история и култура на България и по международни отношения.
Още: Българските моряци вече са в Оман, публикуваха кадри от освобождаването им (ВИДЕО)
Още: Най-важните новини за деня: 22 януари 2025 г.
Проф. Станчев определя като основен проблем за това, че у нас много хора не знаят или не желаят да признаят историческата близост между българи и украинци е заради създадения стереотип, че украинците са руснаци. „Корените са дълбоко в историята. Това което може би мнозина не знаят и Москва не допускаше да се знае, че между украинци и българи, (не говоря като държави, това ще стане малко по-късно), че още започвайки от Средновековието, от 18-19 век, първите български преселници започват да се преселват в сегашна Украйна, тогава Руски империя, още в средата на 18 век.“ Още: Доц. Теодор Дечев: Русия губи Средна Азия (ВИДЕО)
Гостът припомня и за многото именити българи учили навремето в украински учебни заведения, такива като Марин Дринов и Нешо Бончев. „Те учат в Киевската духовна семинария, завършвайки отиват в Москва, завършват Московския университет, после идват при нас да работят в Харковския университет. Марин Дринов 33 г. е бил професор в нашия университет. Един от основателите на Харковския университет, Васил Каразин, винаги са го смятали, че е грък по националност. Аз доказах, че той има български корени, и то с документи. Във военния му атестат, той е като полковник в Руската империя на Екатерина, там е написано - българин по националност. Т.е. духовните и културните връзки са още от средновековието. Акад. Иван Снегаров много добре го е описал това, и това се заличаваше.“
„Западът прави всичко възможно да не даде Украйна на Русия, Русия прави всичко възможно, и не от вчера, а от последните 30 години, всичко възможно да не даде Украйна на Запада. В тази борба с две нежелаещи страни да стигнат до споразумение, може да се стигне и до най-лошия вариант – разделянето на Украйна като държава.“, споделя опасенията си проф. Станчев. Още: Как уж малка България се оказва "ябълката на раздора" между Хитлер и Сталин (ВИДЕО)
Още: Ангел Кунчев: Не вярвам да стигнем до национална грипна епидемия
Още: Прогноза за времето - 23 януари 2025 г. (четвъртък)
Гостът е на мнение, че независимо какви са политическите партии, политическите нагласи в дадена страна, основната задача на правителството, което дойде на власт, трябва да бъде устойчивото развитие на самата страна, т.е. вътрешната политика трябва да бъде не проруска или прозападна, а пробългарска.
Повече за първия премиер на УССР българинът Кръстьо Раковски, за това как ЦК на БКП забранява издаването на книгата на М. Станчев „Бесарабските българи – минало, настояще и бъдеще“, за стремежът за самостоятелност на украинците още от времето на Екатерина Велика ще научите във видеото:
Още: След трагедията в Турция: Засилени проверки за пожарна безопасност у нас