На прага на ноември зимата все повече напомня за себе си. С колко ще паднат температурите, в кои дни ще има валежи и да очакваме ли сняг вижте в новата месечна прогноза за ноември 2024 г.
Още: Кризата с тока продължава: 30-метрови дървета са повлекли електропроводи в Стара планина
Още: Близо 3 милиона лева достигнаха даренията след благотворителния концерт за „Българската Коледа"
Още: Седмична прогноза за времето за 28 октомври - 3 ноември 2024 г.
Около нормата
Тази година през ноември се очаква средната месечна температура да бъде около нормата, която за Северна България и Горнотракийската низина е между 5 и 8°, за високите полета – между 3 и 5°, по Черноморието и долината на р. Струма – между 8 и 10°, в планинските райони — от минус 5 до 3°. Най-ниските температури през месеца ще бъдат между минус 7 и минус 2°, по-високи по Черноморието, а най-високите - между 17 и 22°.
Още: 200 научни организации: Климатичните промени са причинени от човешките действия (ГРАФИКИ)
Още: Без ток: Боровец и други населени места в страната ще са без електричество заради обилния снеговалеж
Още: Откриват сезона на Витоша в усложнена зимна обстановка
Валежи
Месечната сума на валежите ще бъде около нормата, която за по-голямата част от страната е между 40 и 70 л/кв.м, в южните и планинските райони – между 60 и 90 л/кв.м. Месецът ще започне с предимно слънчево и сравнително топло време.
Още: Ед Шийрън и Гунди - на върха в България през 2024 г.
Още: Кой има имен ден днес, 26 декември 2024 г. Честито!
Снимка: iStock
Още: За първи път от 130 години насам: Планината Фуджи остава без сняг
Още: Най-важните новини за деня: 25 декември 2024 г.
Още: Здравка Евтимова: 2024-та беше борба да запазим здрав духовния си гръбнак (ВИДЕО)
Началото на месеца
На 3 ноември от североизток ще започне да прониква студен въздух, и температурите бързо и чувствително ще се понижат. През повечето дни до края на десетдневието ще остане по-студено от обичайното.
Втората половина на периода
По-значителна облачност ще има през втората половина от периода, на места и с превалявания. Има повишена вероятност през нощта срещу 7-и на места в Предбалкана, североизточните райони и високите полета дъждът да се примесва и да преминава в сняг, без да се образува трайна снежна покривка. В края на десетдневието ще има краткотрайно подобрение на времето и слабо затопляне. През второто десетдневие температурите ще бъдат близки до обичайните. Сухо и спокойно, предимно слънчево, сутрин на места с мъгли или ниска облачност, ще е времето в средата на периода, а в началото и в края ще бъде променливо, с превалявания. Това съобщи дежурният синоптик от НИМХ.
Още: Заради глобалното затопляне: Белите мечки са атакувани от рядко срещани инфекции
Третото десетдневие
През третото десетдневие тенденцията е за по-спокойно време, през повечето дни без валежи, с температури близки и по-високи от средните за периода.
ООН: Без по-активни действия ни очаква глобално затопляне с над 3 градуса