Газова система, монтирана в автомобил след 2014 година, трябва да мине първоначална проверка в специализиран пункт. "Пътна полиция" започна масови проверки на автомобилите с газови уредби. Акцията ще продължи до 28 февруари, съобщи на брифинг главен инспектор Панталей Дамянов, началник сектор "Регистрация на превозни средства и водачи" в ГДНП.
Още: Електрохолд стартира кампания „Селфи с трафопост“
Още: Издаването на лични карти поскъпва от 2025 г.
Припомняме, че от 2014 г. автомобилите на повече от един вид гориво по закон трябва да бъдат с нови талони.
Необходимите документи за смяна на талона в КАТ са сертификат от газовия сервиз и документ от първоначален технически преглед на газовата уредба от лицензиран сервиз.
"Контрол трябва да има, не създаваме излишна истерия. Вече водачите, които не бяха запознати с правила, са запознати" каза инспекторът,
Още: Снегонавявания и закъсали камиони затвориха Прохода на Републиката за кратко
Още: Технически причини доведоха до отменени и закъснели влакове
"Нямаме точна бройка на нерегистрираните газови уредби", призна той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Без внос на работна ръка няма да минем: Евтим Милошев за проблемите в туризма
"Санкцията за шофьорите е 150 лева. Тази глоба е за невписани промени в автомобила в срок от 3 години. За КАТ таксата за вписване е около 35-40 лева. Всеки шофьор трябва да удостовери вида на гориво на автомобила му. В малкия талон също се вписва промяната", ", допълни главен инспектор Дамянов.
Проверките ще продължат и след 28.02, когато е краят на специализираната операция.
Тези дни в офисите на КАТ в цялата страна пред гишетата за пререгистрация се извиха опашки. Много шофьори на автомобили с газови уредби обаче не са променили талоните си.
Още: Кой има имен ден днес, 23 декември 2024 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Масово шофьори, притеснени от глоби, търсят помощ и по сервизите. От Асоциацията на автогаз сервизите обясниха пред бТВ, че бутилки, монтирани преди 2014 г., по закон само се регистрират.
„Преди 2014 г. в нито един нормативен документ не е отразено, че талонът трябва да бъде сменен. Единственото условие е било, което все още остава, при ГДП системата да е вписана в талона за ГДП, където е споменат номерът на бутилката. И нищо повече не се прави“, обясни Георги Илиев, зам.-председател на Асоциацията на българските автогаз сервизи.
Ако монтажът на бутилката е след това обаче, имате срок от три години да смените талона си. Ако не го направите, ви чака глоба.
„След като ви е монтирана газовата уредба, до следващия годишен технически преглед трябва да се направи т.н. първоначална проверка на газовата уредба. Така нареченият "розов лист" - това търсят всички. След издаване на този розов лист срокът за вписване в талона на автомобила в КАТ е три години“, поясни още Илиев.
На глоба подлежат и газови бутилки с изтекъл експлоатационен срок, който обикновено е 10 години.