Датата на насрочените за 4 април парламентарни избори няма да повлияе на избирателната активност. Това показват данните от януарското проучване на социолозите от „Маркет линкс“, финансирано съвместно с bTV. То е проведено сред 1000 пълнолетни лица в периода между 23 и 31 януари по методите на прякото-лично интервю и онлайн анкета. .
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Едва един процент от участниците в изследването отговарят, че епидемията от COVID-19 ще ги възпрепятства да гласуват. А близо половината отговарят, че датата и вирусът няма да ги спрат да упражнят правото си на глас, което поставя под въпрос всички обществени и политически дебати до сега за значението на датата, на която ще гласуваме.
На фона на разпространението на болестта обаче се наблюдава масова подкрепа за алтернативни начини на гласуване - 66% са „за“ машинния вот, а повече от половината - 54 на сто, одобряват гласуването дистанционно чрез интернет. Значителна подкрепа събира и гласуването по пощата. Значителна част от запитаните - 66%, са недоволни от развитието на страната ни.
„Засега не изглежда, че страхът от заразата ще бъде проблем за предстоящите избори. Свикнахме с мерките и се научихме как да се защитаваме и как да пазим хората около нас“, каза социологът Добромир Желязков.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
Все пак той отбеляза, че „това са нагласите, но не се знае какво ще стане на самите избори“. Според данните на изследването ще имаме шестпартиен парламент с много силно влизане на извънпарламентарната опозиция. Има много съществена разлика в нагласите по населени места, отбеляза Живков.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Според проучването ГЕРБ получава 17,3% от всички гласове спрямо 15,3% за БСП.
Трета политическа партия е "Има такъв народ" на Слави Трифонов с 12,3%. ДПС към този момент е другата сигурна формация, която влиза в парламента - със 7,6%.
Според проучването още две партии към настоящия момент ще са участници в следващото Народно събрание - "Демократична България" с 5,4% и "Изправи се.бг" на Мая Манолова и "Отровното трио" с 4,5%. Обединени патриоти към този момент са с 2,9% от всички гласове и са на ръба.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
БСП страда от по-ниска мобилизация на своите симпатизанти, а при привържениците на ГЕРБ се наблюдава силна мобилизация. Останалите политически сили са без промяната, каза Живков. Много е трудно да се прогнозира възможната коалиция след изборите. Слабата мобилизация на БСП може да се отрази на резултата ѝ и допълнително да затрудни създаването на коалиционно правителство в следващия парламент, смята социологът.
Проучването е финансирано и реализирано съвместно от bTV и „Маркет линкс“, проведено сред 1000 пълнолетни лица в периода между 23 и 31 януари по методите на прякото-лично интервю и онлайн анкета.
Още: Галъп: Ако изборите бяха днес, седем формации влизат в Народното събрание
Ето кои партии влизат в парламента, ако изборите бяха днес, според Алфа Рисърч