Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Манолова обжалва като противоконституционни увеличенията на таксите за съд

28 септември 2018, 13:00 часа • 888 прочитания

Омбудсманът Мая Манолова внася искане в Конституционния съд (КС) за установяване на противоконституционност на разпоредби от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), които регламентират прекомерното увеличаване на таксите в касационното производство при подаване на частни жалби и при искане за отмяна на решения, както и такива, с които се изключва касационното обжалване в няколко закона – Закон за достъп до обществена информация, Закон за социално подпомагане и Закон за семейни помощи за деца.

Според Манолова тези норми са в противоречие с Конституцията.

Омбудсманът атакува увеличаването на таксите за граждани, които стават 14 пъти по-високи, а за организациите – 74 пъти. "Очевидната прекомерност е не само икономически необоснована от гледна точка на доходите на гражданите, но и би била съществена пречка за защита на основните им права", пише в мотивите си Манолова.

Общественият защитник подчертава, че въвеждането на такса върху "материалния интерес" по даден случай, който в голяма част от административните производства е неясен и трудно определим, предполага нееднакво и дори хаотично прилагане на тази норма.

Манолова защитава позицията, че с промените в АПК чрез така приетите законодателни решения не е осигурен баланс между увеличаването на таксите и правото на достъп до съд на гражданите, като същевременно възпрепятства голяма част от тях при защита на основните им права – защита, гарантирана им от Конституцията.

В искането до КС омбудсманът оспорва и промяната в Закона за достъп до обществена информация, с която се приема, че решенията на административните съдилища по жалби на граждани срещу решения за отказ за предоставяне на обществена информация не подлежат да касационно обжалване. Според омбудсмана аналогично нарушение на конституционните принципи и норми е допуснато и с промяната в Закона за социално подпомагане и Закона за семейни помощи за деца.

"Разглеждането на спорове от касационната инстанция е дължима гаранция за запазването и зачитането на правата и свободите на гражданите. Те трябва да имат сигурността, че достъпът до правосъдие е гарантиран чрез различни способи, но ще бъде осигурен по непротиворечив начин", аргументира позицията си Манолова. Тя е категорична - касационното производство проверява законосъобразността и валидността на първоинстанционното производство и отказът от него значи, че същностни конституционни права могат да бъдат признати или отказани с недопустими или нищожни съдебни решения.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес