Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лошите условия в затворите струват все по-скъпо на данъкоплатците

01 април 2019, 07:30 часа • 2155 прочитания

В последните две години в пъти са се увеличили обезщетенията на затворници и арестанти, осъдили държавата заради условията в местата за лишаване от свобода. Това показват данните на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" (ГДИН) за изплатени суми, предоставена на "Сега" по закона за достъп до информация.

Докато за 2013 г. са присъдени общо 7312 лв. обезщетения, през 2017 г. и 2018 г. сметката вече набъбва на съответно над 128 хил. лв. и 120 хил. лв. За периода от 2013 г. до края на 2018 г. сумата е общо 338 027 лв. В справката влизат само платени обезщетения след решения на националните съдилища. Не е ясно колко от обезщетенията не са изплатени. Отделно срещу държавата има и дела в Страсбург по темата, но от Министерството на правосъдието не предоставиха данни за тях, а препратиха топката в полето на ГДИН, където такава информация няма.

Най-сериозните обезщетения са платени заради затворите във Варна и Бургас, показват данните. Обратна е ситуацията с местата за лишаване от свобода в Пловдив и Сливен, където има години без присъдени обезщетения.

Наскоро вече бившият правосъден министър Цецка Цачева увери депутатите, че международните стандарти за битовите условия в арестите и затворите са изпълнени. "Пилотното решение, постановено от съда в Страсбург, е довело до това да се направят значими изменения в Закона за изтърпяване на наказанията и задържане под стража", каза Цачева по време на парламентарен контрол. Въпросното дело е едно от десетките, с което затворници осъдиха държавата заради унизителните условия, в които изтърпяват наказанията си. Според министъра са осигурени "минимум 4 кв. метра площ на всяко едно лице, което пребивава в тези заведения". Минималните стандарти обаче не се изчерпват само с квадратурата. За останалите условия - лоша хигиена, мухъл, открита за чужди погледи тоалетна, липса на свеж въздух и много други, не беше казано нищо.

В края на миналия ноември от Министерството на правосъдието насрочиха спешна среща заради условията в затворите. Тя беше провокирана от разпространените от омбудсмана Мая Манолова снимки от килията на Десислава Иванчева. В разговорите трябваше да участват и главният прокурор Сотир Цацаров, както и вътрешният министър Младен Маринов. Точно те провалиха срещата, а нова дата така и не беше определена, въпреки обещанията на Цачева. Омбудсманът също се отдръпна от проблема. Междувременно Иванчева беше пусната под домашен арест, а Цачева вече не е министър.

Райко Павлов
Райко Павлов Отговорен редактор
Новините днес